Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiękne kolory nieba, które da się zaobserwować w ostanich dniach to... Obłoki Srebrzyste. Co to takiego? ZDJĘCIA

Krzysztof Sobkowski
Obłoki Srebrzyste nad Izdebnem sfotografowane przez Tomasza Zarasia.

JAKA BĘDZIE NAZWA PIERWSZEGO MIĘDZYCHODZKIEGO RONDA?

SPOTKANIE BYŁYCH DYREKTORÓW MIĘDZYCHODZKICH FIRM W CZASACH PRL

POTRZEBNA POMOC DLA POGORZELCÓW Z SIERAKOWA

WARSZTATY W OLANDI - PROGRAM

Łazik znalazł na Marsie ślady materii organicznej. Przetrwały w skałach ponad 3 mld lat
Obłoki Srebrzyste nad Izdebnem sfotografowane przez Tomasza Zarasia. JAKA BĘDZIE NAZWA PIERWSZEGO MIĘDZYCHODZKIEGO RONDA? SPOTKANIE BYŁYCH DYREKTORÓW MIĘDZYCHODZKICH FIRM W CZASACH PRL POTRZEBNA POMOC DLA POGORZELCÓW Z SIERAKOWA WARSZTATY W OLANDI - PROGRAM Łazik znalazł na Marsie ślady materii organicznej. Przetrwały w skałach ponad 3 mld lat Tomasz Zaraś
Przepiękne kolory nieba, które da się zaobserwować w ostatnich dniach to... Obłoki Srebrzyste. Co to takiego i jak je odszukać na horyzoncie? Podpowiada Tomasz Zaraś, pasjonat astronomii z Izdebna, inicjator Ostoi Ciemnego Nieba w Izdebnie i Chalinie.

Przełom czerwca i lipca to najlepszy okres na obserwacje Obłoków Srebrzystych - Noctilucent Clouds, jak brzmi angielska nazwa tych widowiskowych, niczym sama Zorza Polarna, chmur. Czym są Noctilucent Clouds (w skrócie NLC) i jak je odszukać na niebie?

- Trzeba pamiętać przede wszystkim, że są to chmury niezwykle rzadkie i pojawiają się głównie późnym wieczorem, w nocy lub przed świtem, gdy Słońce znajduje się kilka stopni pod horyzontem - wyjaśnia Tomasz Zaraś. - Dlatego bywają tak często niezauważone, ale okres letni, wakacji i urlopów, sprawia, że często lubimy posiedzieć do późna na powietrzu. Warto wtedy spojrzeć na północny kierunek nieba, gdzie nad horyzontem mogą pojawić się Obłoki Srebrzyste - dodaje.

NLC pojawiają się na wysokości od 70 do 90 km ponad powierzchnią Ziemi w mezosferze, w jednej z najwyższych warstw atmosfery.

- Tworzenie się ich tak wysoko sprawia, że odbijają światło Słońca mimo, że nasza dzienna gwiazda już od kilku godzin jest dla nas niewidoczna. Zważywszy też na bardzo niską temperaturę otoczenia, tworzą je niezwykle drobne kryształki lodu - wyjaśnia Tomasz Zaraś. - Lecz to nie wszystko. Wyniki badań z ostatnich lat potwierdziły przypuszczenia, że w skład tych kryształków lodu wchodzą także cząstki meteoroidów. Meteoroidy, to są z kolei okruchy skalne, krążące po orbitach planet w przestrzeni kosmicznej. Te same drobiny kosmicznej materii docierają czasem do naszej atmosfery, w której ulegają spaleniu, tworząc niezwykłe zjawisko meteoru - spadającej gwiazdy. Dlatego też, słusznie można określić, że pochodzenie Obłoków Srebrzystych, jest pozaziemskie. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że ich pojawianie się z roku na rok jest coraz częstsze, za co mogą być odpowiedzialne zmiany klimatyczne a przez to ochłodzenie górnych warstw atmosfery Ziemi - zaznacza pasjonat.

jak zaobserwować Obłoki i je fotografować?

- Zachęcam do tego, aby podczas każdej pogodnej nocy spoglądać na północną część nieba, czasem też na północny - zachód. Tym bardziej, że mamy okazję, gdyż ich obserwacje, można prowadzić jedynie będąc pomiędzy 50 a 70 stopniem szerokości południowej lub północnej. Po drugie, mamy tutaj znakomite warunki obserwacyjne. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy srebrzące, lśniące obłoki na niebie o zabarwieniu pomarańczowym lub niebieskim. Są tak przejrzyste, że czasem widać przez nie gwiazdy. Mają wygląd pofalowanych płaszczyzn, czasami przeplatane wzdłuż pojedynczymi pasami. Możemy spróbować je sfotografować jeśli mamy aparat o dłuższym czasie naświetlania. Wystarczy już 6 s. Preferowany zakres ISO powyżej 400 ISO, nawet od 800 do 1600. Aparat ustawiamy nieruchomo, najlepiej na statywie, na samowyzwalaczu, by nie poruszyć podczas ekspozycji. Życzę udanych obserwacji i udanych fotografii - zachęca Tomasz Zaraś.

Łazik znalazł na Marsie ślady materii organicznej. Przetrwały w skałach ponad 3 mld lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto