Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska Sierakowa wybrała ponownie dwóch wiceprzewodniczących rady: Andrzeja Zielińskiego i Mariusza Paradowskiego

Redakcja
Rada Miejska w Sierakowie od 31 stycznia 2019 roku ma ponownie dwóch wiceprzewodniczących (zdjęcia archiwalne).

W powiecie międzychodzkim spada liczba mieszkańców

W Dzięcielinie pod Międzychodem powstał nowy żłobek - ZDJĘCIA

PROTEST ROLNIKÓW W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM - ZDJĘCIA

ROZMOWA ZE STAROSTĄ MIĘDZYCHODZKIM RAFAŁEM LITKE

STUDNIÓWKA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W MIĘDZYCHODZIE 2019 - ZDJĘCIA

STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH (EKONOMIK) W MIĘDZYCHODZIE 2019 - ZDJĘCIA

STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W SIERAKOWIE 2019 - ZDJĘCIA

UMOWA NA BUDOWĘ MOSTU W MIĘDZYCHODZIE ROZWIĄZANA

Odsłonięcie tabliczek na grobach Powstańców Wielkopolskich w Mościejewie - ZDJĘCIA

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Kwilczu - ZDJĘCIA

Podsumowanie roku 2018 w powiecie międzychodzkim - GALERIA

Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników
Rada Miejska w Sierakowie od 31 stycznia 2019 roku ma ponownie dwóch wiceprzewodniczących (zdjęcia archiwalne). W powiecie międzychodzkim spada liczba mieszkańców W Dzięcielinie pod Międzychodem powstał nowy żłobek - ZDJĘCIA PROTEST ROLNIKÓW W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM - ZDJĘCIA ROZMOWA ZE STAROSTĄ MIĘDZYCHODZKIM RAFAŁEM LITKE STUDNIÓWKA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W MIĘDZYCHODZIE 2019 - ZDJĘCIA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH (EKONOMIK) W MIĘDZYCHODZIE 2019 - ZDJĘCIA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W SIERAKOWIE 2019 - ZDJĘCIA UMOWA NA BUDOWĘ MOSTU W MIĘDZYCHODZIE ROZWIĄZANA Odsłonięcie tabliczek na grobach Powstańców Wielkopolskich w Mościejewie - ZDJĘCIA 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Kwilczu - ZDJĘCIA Podsumowanie roku 2018 w powiecie międzychodzkim - GALERIA Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników Krzysztof Sobkowski / Artur Nowak
Andrzej Zieliński i Mariusz Paradowski będą jednak wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej Sierakowa. Tak sierakowska rada zadecydowała 31 stycznia. Wyboru dokonano ponownie po tym, jak wojewoda wielkopolski unieważnił pierwszy wybór wiceprzewodniczących stwierdzając w uchwałach naruszenie prawa. W międzyczasie rada zmieniła zapisy statutu gminy, na które powoływał się wojewoda.

Chodziło o to, że w statucie gminy Sieraków nie było zapisu o możliwości wyboru większej liczby wiceprzewodniczących rady miejskiej, niż jeden. Przewodniczący rady, Przemysław Góźdź podkreślał, że była to literówka, a na wybór od jednego do trzech wiceprzewodniczących i tak pozwalał akt prawny wyższego rzędu, jakim jest ustawa o samorządzie. Poglądu nie podzielił wojewoda, więc w międzyczasie statut został doprecyzowany przez sierakowską radę. Mimo to przy ponownym głosowaniu uchwał pojawiły się wątpliwości.

- Wojewoda uznał, że wyboru należy dokonać statutowo, a nie uchwałą. To się kłóci z tym, co mamy teraz głosować – zwracał uwagę Sebastian Szychowiak.

- Zmieniliśmy już statut i został on zatwierdzony przez wojewodę. Zgodnie z nim to rada gminy ustala liczbę wiceprzewodniczących od jednego do trzech w drodze uchwały. To właśnie wynika ze statutu – tłumaczył Przemysław Góźdź.

- Proponuję, by wybrać jednego wiceprzewodniczącego – sugerował Tomasz Spychała.

- Ja proponuję podtrzymanie wyboru dwóch wiceprzewodniczących. Niezgodność statutowa została poprawiona, a w międzyczasie nie zaszły żadne okoliczności, które powinny to zmienić. Liczba zadań jest ogromna, więc pomoc dwóch wiceprzewodniczących jest potrzebna – argumentował Przemysław Góźdź.

Radni ośmioma głosami ustalili, że rada będzie miała dwóch wiceprzewodniczących. Zgłoszono ponownie te same nazwiska: Andrzeja Zielińskiego i Mariusza Paradowskiego. W tajnym głosowaniu ten pierwszy uzyskał 11 głosów na 14, a ten drugi 8 na 14.

Przypomnijmy, że wojewoda unieważnił dwie uchwały Rady Miejskiej Sierakowa z listopada 2018 roku dopatrując się w nich naruszenia prawa. Jedna z uchwał dotyczyła ustalenia liczby wiceprzewodniczących rady, a druga ich wyboru. Wszystko zaczęło się jednak od październikowych wyborów samorządowych. Komitet wyborczy burmistrza Witolda Maciołka (KWW Porozumienie Społeczne) wywalczył siedem mandatów w radzie. KWW Sieraków ponad podziałami Tomasza Spychały i Tomasza Frąka miał mandatów pięć, a KWW Forum Samorządowo – Ludowe Pojezierze miało z kolei trzy mandaty. Żaden komitet nie mógł rządzić samodzielnie. Wtedy największy komitet w radzie zaproponował, by rada miała dwóch wiceprzewodniczących, a nie jednego, jak było do tej pory. Na te stanowiska wybrano Andrzeja Zielińskiego (KWW Porozumienie Społeczne) oraz Mariusza Paradowskiego, który startował w wyborach z komitetu KWW Sieraków ponad podziałami. Dzięki temu KWW Porozumienie Społeczne zapewniło sobie – wymaganą do podejmowania uchwał – większość w nowej radzie. Krótko po tym wojewoda unieważnił uchwały dopatrując się w nich naruszenia prawa. Uznał, że rada nie mogła wybrać większej liczby wiceprzewodniczących, bo nie pozwalał na to statut gminy. Dzień przed unieważnieniem uchwał przez wojewodę, czyli 18 grudnia 2018 roku, rada zmieniła statut gminy, który pozwala już na powołanie większej liczby wiceprzewodniczących.

Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto