Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radusz - zapomniana osada i atrakcja turystyczna

Iwona Paroń
Gmina Międzychód może pochwalić się licznymi szlakami rowerowymi wiodącymi przez Puszcze Notecką. Które z nich warto przemierzyć?

Choć powiat międzychodzki bogaty jest w szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, godny uwagi i polecenia jest szlak rowerowy śladami Radusza. Po części przyczynia się do tego wartość sentymentalna oraz znaczenie historyczne samej osady, ale to też szlak, który poza punktem docelowym oferuje rowerzyście też sporo bonusów, które warto zobaczyć.

Ścieżka rowerowa Śladami Radusza powstała w 2008 roku inicjatywy Nadleśnictwa Międzychód oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej. Trasa zaczyna się w Kaplinie i przebiega równolegle do brzegu jeziora Młyńskiego. Niewątpliwym atutem jest możliwość wyboru pomiędzy dwoma historyczno – krajoznawczymi szlakami w Pusczy Noteckiej o różnym poziomie trudności, które wiodą do ruin wsi zniszczonej podczas niemieckiej okupacji. Znacznie łatwiejsza i łagodniejsza polecana osobom, które na przejażdżki rowerowe decydują się z powodów rekreacyjnych lub rozpoczynają swoje jednośladowe podboje jest ścieżka żółta o długości 14 km. Droga leśna wiedzie przez Kamień, Zwierzyniec i Wanelów, a na jej długości zostało przewidzianych 5 przystanków i jest niestety mniej atrakcyjny turystycznie, bo tylko przystanek na 2 kilometrze to dodatkowa atrakcja: pamiątkowy kamień ze Święta Lasu z 1933 roku, pozostałe punkty to proponowane pauzy na odpoczynek. Trudniejszy ze względu przede wszystkim na dystans do pokonania jest szlak niebieski. Na trasie o długości 23 km znajduje się aż 10 przystanków. W drodze do Radusza poza kamieniem proponowany jest przystanek na wzniesieniu o wysokości 77,5 m w okolicach Sowiej Góry, także wydłużona i nieco naokoło jest trasa wiodąca z Radusza do Kaplina na północno – zachodni brzeg Jeziora Młyńskiego i wiedzie przez wzniesienia w okolicach Kamienia wysokości 63,4 m oraz wzniesienie w okolicach Zwierzyńca o wysokości 65,7 m. Na 20. km trasy przypada prawy brzeg Jeziora Wielki Szeken.
Decydując się na wyprawę rowerową do Radusza warto zaopatrzyć się w wodę i kanapki. Nie można zapomnieć o odpowiednim nastawieniu i wytrwałości, bo szlaki Puszczy Noteckiej są piaszczyste, a teren nieco górzysty zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na dłuższy szlak niebieski.

Co warto wiedzieć o samym Raduszu? Była to największa wieś Puszczy Noteckiej, w której znajdował się młyn, kościół, 2 cmentarze, 3 karczmy, spore gospodarstwa o wielkości 80 ha, a drogi utwardzono cegłami. Dziś po niej pozostały tylko ruiny i pamięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto