Referendum w Międzychodzie. Gmina Międzychód zaskarży decyzję wojewody o unieważnieniu referendum do sądu, ale referendum nie może się odbyć

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Rada Miejska Międzychodu uchwaliła, że w gminie Międzychód 7 marca miało odbyć się referendum. Wojewoda uchwałę unieważnił, więc gmina zaskarży teraz decyzję wojewody do sądu, ale referendum odbyć się nie może.
Rada Miejska Międzychodu uchwaliła, że w gminie Międzychód 7 marca miało odbyć się referendum. Wojewoda uchwałę unieważnił, więc gmina zaskarży teraz decyzję wojewody do sądu, ale referendum odbyć się nie może. Krzysztof Sobkowski
Rada Miejska Międzychodu jednogłośnie zdecydowała, że gmina Międzychód zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego w sprawie przeprowadzenia w gminie Międzychód referendum.

Nad decyzją o zaskarżeniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody wielkopolskiego w sprawie przeprowadzenia w gminie Międzychód referendum radni głosowali we wtorek 23 lutego i byli jednogłośni. Nim jednak do głosowania doszło, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie Tomasz Rucki przedstawił powody, dla których gmina Międzychód zamierza walczyć z wojewodą w sądzie.

Już wkrótce ma się rozpocząć budowa gazociągu, który będzie też przebiegał przez gminę Międzychód.

Gazociąg Baltic Pipe w Polsce. Już wkrótce ma się rozpocząć ...

Przypomnijmy, że 10 lutego wojewoda wielkopolski unieważnił trzy uchwały Rady Miejskiej Międzychodu w sprawie referendum stwierdzając, że rażąco naruszają prawo. Wojewoda wskazał m.in., że mieszkańcy nie mieli dostępu do projektu uchwały, co mogło wprowadzać w błąd co do rzeczywistych intencji rady; że referenda nie mogą dotyczyć rozstrzygnięć co do planowanych zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, bo już sama procedura uchwalania planu zakłada w niej udział społeczeństwa; w końcu, że w uchwale źle zaproponowano pytanie referendalne, które jest nieprecyzyjne.

Tomasz Rucki tłumaczył, że projekt uchwały od początku znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Międzychód. Ponadto 9 lutego rada podjęła uchwałę dotyczącą wyjaśnienia istoty referendum gminnego i było to jeszcze przed datą wydania rozstrzygnięcia przez wojewodę, czego wojewoda miał nie wziąć pod uwagę. Tomasz Rucki zaznaczył też, że wojewoda błędnie wskazał przepisy prawa, gdyż w gminie Międzychód wnioskodawcami referendum nie są sami mieszkańcy, a Rada Miejska Międzychodu.

1 marca na wodowskazie w Międzychodzie było 257 cm. Woda zalała już część Starego Portu.

Rośnie poziom wody w rzece Warcie. 1 marca na wodowskazie w ...

- Istotą referendum nie jest więc uchwalenie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a wyrażenie przez mieszkańców stanowiska co do tego, jak rada ma postąpić ze zmianą planu. Mieszkańcy więc w referendum nie wypowiadają się co do konkretnych zapisów planu, bo procedura planistyczna została już w tym wypadku zakończona – tłumaczy Tomasz Rucki.

Zdaniem międzychodzkich urzędników rozstrzygnięcie wojewody z 10 lutego nie jest więc prawomocne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

- Mam nadzieję, że wojewoda skorzysta ze swojego prawa i do czasu rozstrzygnięcia sądu, wstrzyma swoją decyzję o unieważnieniu referendum – mówił z kolei przed tygodniem na naszych łamach burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny.

Wojewoda nie pozostawia tu jednak cienia wątpliwości. Referendum nie może się odbyć.

- W rozstrzygnięciu organ nadzoru zawarł pouczenie, iż stwierdzenie nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego. Obecnie gminie przysługuje prawo zaskarżenia do sądu administracyjnego tego rozstrzygnięcia. Jest to jedyna możliwość prawna – tłumaczy rzecznik wojewody, Tomasz Stube.

Pomnik pod Sokołowem (gm. Lubasz) w Puszczy Noteckiej poświęcony polskim i radzieckim skoczkom spadochronowym zostanie zlikwidowany? (zdjęcie z 31grudnia 2020 roku z momentu zbijania napisów).

Gmina Lubasz. Pomnik pod Sokołowem w Puszczy Noteckiej poświ...

Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Międzychód mieli wziąć udział w referendum 7 marca i wypowiedzieć się na temat tego, czy Rada Miejska Międzychodu powinna uchwalić proponowane przez burmistrza zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Gorzyniu. Na tym terenie Grupa Polipol chce wybudować meblarnię, filcownię i piankownię. Ten ostatni element wymaga zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o zgodę na lokalizację w tym miejscu „zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnych awarii”. Tak zwanej „uchwały gorzyńskiej” nie potrafili rozstrzygnąć radni, więc zarządzono przygotowanie referendum. Równolegle przez ten czas gmina Międzychód za ok. 6 mln zł przygotowała drogi dojazdowe do zakładu, a sama inwestycja budzi szereg protestów i sprzeciwów. Jej przeciwnicy podkreślają, że chcą, by w gminie powstały nowe miejsca pracy, ale nie kosztem degradacji środowiska.

Ceny paliw w powiecie międzychodzkim - sprawdź za ile zatankujesz swój samochód 1 marca 2021 roku.

Ceny paliw na wszystkich stacjach w powiecie międzychodzkim ...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie