Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. O ograniczaniu skutków bezrobocia na szczeblu międzypowiatowym

Magda Prętka
Magda Prętka
Starostwo Powiatowe w Szamotułach
Powiat szamotulski rozpoczął współpracę z powiatem międzychodzkim. Działania samorządów skupiać się będą na aktywizacji lokalnego rynku pracy i ograniczaniu skutków bezrobocia

We wtorek, 14 stycznia w urzędzie powiatowym w Szamotułach, Beata Hanyżak i Rafał Zimny - starostowie szamotulscy wraz z gospodarzami powiatu międzychodzkiego - starostą, Rafałem Litke i jego zastępcą, Waldemarem Górczyńskim podpisali porozumienie o współpracy obu samorządów w zakresie aktywizacji lokalnego rynku pracy. Celem przedsięwzięcia jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie skutków bezrobocia poprzez rozwój działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania kontaktów pomiędzy przedstawicielami i organizacjami małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak informuje Jolanta Gałkowska - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach - pierwszym zadaniem, jakie oba samorządy zamierzają wspólnie zrealizować jest organizacja międzypowiatowych targów edukacji i pracy. Wydarzenie odbędzie się 27 marca br. w Szamotułach. Oprócz osób bezrobotnych z terenu powiatu międzychodzkiego, udział w nim wezmą również przedstawiciele małych i średnich firm.

- Współpracę chcemy zacząć od wspólnej organizacji targów edukacji i pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach w tym roku już po raz piętnasty zmierzy się z tym zadaniem, można więc śmiało powiedzieć, że jest weteranem. Nasz pomysł spodobał się w Międzychodzie i po rozmowie z Panią Jolantą Idziak – dyrektorem PUP w Międzychodzie postanowiłyśmy przekonać szefów do wspólnej inicjatywy - wyjaśnia Jolanta Gałkowska - W naszym powiecie jest bardzo duża liczba pracodawców, którzy odczuwają braki kadrowe, a być może spotkanie z grupą nowych kandydatów do pracy z powiatu międzychodzkiego w czasie targów zaowocuje umowami, nowymi kontaktami. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały okazję poznać się, wymienić doświadczeniami. Zależy nam, aby w przyjaznej atmosferze, która zawsze towarzyszy targom dzięki udziałowi młodzieży w przedsięwzięciu, powstawały nowe, kreatywne pomysły. Sprawdzone praktyki biznesowe podpatrywane przez młodych ludzi z pewnością mobilizują od lat do działania, podnoszenia kwalifikacji, zdobywania wiedzy mówiąc ogólnie - podkreśla dyrektor PUP w Szamotułach i dodaje, że chociaż samorządy dzieli około 50 km, które wydają się łatwe do pokonania, potrzebny jest bodziec, który da początek nowym relacjom.

Organizacja targów, to pierwsze, lecz nie jedyne zadanie, jakie powiaty zamierzają wspólnie zrealizować. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania w starostwie omówiono również możliwość przejęcia przez powiat szamotulski zadań z zakresu diagnozowania dzieci z terenu powiatu międzychodzkiego pod kątem autyzmu i Zespołu Aspergera. Realizować miałaby je Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Szamotułach, która spełnia zarówno warunki kadrowe, jak i bazowe dla realizacji tegoż zadania.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto