Rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie może zostać zamknięty dla turystów? To jedno z najpiękniejszych miejsc Krainy Stu Jezior

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie może zostać zamknięty dla turystów? To jedno z najpiękniejszych miejsc Krainy Stu Jezior (13.04.2023).
Rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie może zostać zamknięty dla turystów? To jedno z najpiękniejszych miejsc Krainy Stu Jezior (13.04.2023). Krzysztof Sobkowski
Rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie już wkrótce może zostać zamknięty dla zwiedzających. W rezerwacie umierają 600-letnie dęby, a także inne drzewostany, które stają się zagrożeniem dla ludzi, a leśnicy nie mogą tam prowadzić prac porządkowych.

Rezerwat przyrody pod nazwą Kolno Międzychodzkie to jedno z najpiękniejszych miejsc Krainy Stu Jezior. Niewielki obszar, który chroni las liściasty położony jest pomiędzy dwoma jeziorami – Jeziorem Kludno i Jeziorem Koleńskim, które do tego połączone są rzeką Kamionką.

Kolno Międzychodzkie - to ponad 600-letnie dęby i 130-letnie sosny

Rezerwat został ustanowiony 4 maja 1959 roku przez ówczesnego Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, by na obszarze prawie 15 hektarów zachować fragmenty zbiorowisk leśnych, głównie łęgów wiązowo – jesionowych oraz dobrze wykształconych fragmentów grądu, a także gatunków roślin chronionych i rzadkich, jak i okazałych drzew o wymiarach pomnikowych.

To między innymi okazałe wiekowe dęby, które mają po około 550 – 650 lat. Kilka z nich ma obwody o wymiarach sięgających 6,5 metra. Niestety ich stan jest bardzo zły i nie ma już sposobu, by je próbować uratować. Drzewa zamierają – to kres ich wieku biologicznego.

Dotyczy to także innych drzewostanów w rezerwacie, w tym około 130-letnich sosen.

Kolno Międzychodzkie i dwa szlaki turystyczne

Zgodnie z prawem leśnicy nie mogą prowadzić w rezerwatach żadnych prac porządkowych. Na każdą – nawet drobną – ingerencję, muszą pozyskać zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W rezerwatach wszystkie procesy przyrodnicze muszą przebiegać naturalnie. Wyjątkiem są tylko działania związane z bezpieczeństwem powszechnym.

Problem w tym, że przez niewielki rezerwat przebiegają dwa szlaki turystyczne. Czarny – wiodący brzegiem Jeziora Koleńskiego - nie jest czynny od kilku lat. Czerwony natomiast został niedawno odnowiony i przebiega przez rezerwat niemalże centralnie. Wokół szlaków jest mnóstwo drzew zamierających częściowo powalonych drzew i zwisających gałęzi wiatrołomów. To wszystko sprawia, że miejsce stało się zagrożeniem dla odwiedzających.

- Z jednej strony nie możemy prowadzić w tym miejscu prac porządkowych, co w konsekwencji stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, które to miejsce odwiedzają. Z drugiej strony nawet ścinanie drzew zagrażających bezpieczeństwu i pozostawianie ich na miejscu jest ingerencją w naturalne procesy, kłóci się z celami realizowanej ochrony i w efekcie rezerwat straciłby swoją wartość – mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód, Lech Jankowiak.

Dlatego też w czwartek 13 kwietnia rezerwat Kolno Międzychodzkie odwiedził Jacek Przygocki – zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody w Poznaniu wraz z pracownikami.

- Celem naszej wizyty w rezerwacie Kolno Międzychodzkie było rozeznanie sytuacji i rozważenie tego, co zrobić z tym miejscem dalej. Widzimy, że skala zagrożeń dla potencjalnych turystów jest ogromna. Musimy się nad tym zastanowić – mówi Jacek Przygocki.

Decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała i...

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie