Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roman Ratajczak - w piątek została odsłonięta tablica pamięci byłego naczelnika gminy

Krzysztof Sobkowski
Roman Ratajczak - tablicę pamięci byłego naczelnika Miasta i Gminy Międzychód odsłonięto 2 października 2015 roku u zbiegu ulic Portowej i Wałów Jana Kazimierza.
Roman Ratajczak - tablicę pamięci byłego naczelnika Miasta i Gminy Międzychód odsłonięto 2 października 2015 roku u zbiegu ulic Portowej i Wałów Jana Kazimierza. Krzysztof Sobkowski
Roman Ratajczak - inicjator rozwoju miasta, któremu oddał całe serce, entuzjazm, zaangażowanie i wizję przyszłości – taki napis widnieje na tablicy pamięci Romana Ratajczaka, naczelnika Miasta i Gminy Międzychód w latach 1976 – 1986. Tablicę odsłonięto w piątek 2 października.

Roman Ratajczak. Tablicę pamięci byłego naczelnika Miasta i Gminy Międzychód odsłonięto u zbiegu ulic Portowej i Wały Jana Kazimierza w Międzychodzie. Od tego też miejsca obwodnica miejska, aż do skrzyżowania z ulicą Przemysłową, nosi nazwę Romana Ratajczaka.

Wiele lat trzeba było czekać na ten moment. Koło Platformy Obywatelskiej w Międzychodzie już na początku 2011 roku złożyło wniosek do Rady Miejskiej Międzychodu o nadanie imienia Romana Ratajczaka drodze obwodowej miasta, potem także kompleksowi sportowemu przy ulicy Langowicza. Na próżno. Inicjatywa nigdy nie wypłynęła poza urzędnicze szuflady.

– Mam nadzieję, że radni poprzedniej kadencji wstydzą się teraz za to, że wówczas blokowali tę inicjatywę – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Międzychodu, Stefan Niedziółka.

2 października w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięło udział, oprócz rodziny Romana Ratajczaka, wielu gości. Wśród nich m.in. były wojewoda gorzowski, Stanisław Nowak.

– Roman Ratajczak to był naprawdę bardzo prężny człowiek. Wiele osób w ówczesnym województwie gorzowskim miało mi nawet za złe to, że aż tyle pieniędzy kierowałem do tego miasta. Wiedziałem jednak, że zostaną dobrze wykorzystane – wspomina Stanisław Nowak.

Ewa Głogowska-Kurpisz, tak wspomina Romana Ratajczaka: – On był ojcem sukcesu, jakim była gazyfikacja Międzychodu. W tych czasach powstała przepompownia ścieków i kanalizacja sanitarna miasta, a także kanalizacja deszczowa. Zlikwidowano odprowadzanie ścieków do jeziora Miejskiego. Powstała nowa sieć wodociągowa i stacja uzdatniania wody. Powstawały też nowe drogi, m.in. ulica Czynu 600-lecia, czy Wały Jana Kazimierza. Rozwijało się budownictwo mieszkaniowe, spółdzielcze i jednorodzinne. Za to wszystko miasto zdobyło tytuł „Krajowego Mistrza Gospodarności”. Tego wszystkiego nie można nazwać tylko „wykonywaniem obowiązków zawodowych” – mówi.

Henryk Paech podkreśla, że Roman Ratajczak już w tamtych czasach miał wizję zjednoczonej Europy. – Już wówczas rozpoczął współpracę miasta z Weinstadt, czy Ostricourt, która trwa do dziś. W końcu udało się skruszyć beton, który nie pozwalał na jego upamiętnienie – mówi.

Łukasz Szefler, wnuk Romana Ratajczaka podkreśla: – Nie znałem dziadka, ale z rodzinnych przekazów wiem, jak ważny był dla niego Międzychód. Jestem dumny z tego, że jestem jego wnukiem.

Roman Ratajczak zmarł 12 grudnia 1986 roku. W latach 1972 – 1975 był naczelnikiem Gminy Międzychód. Po reformie administracyjnej, od 1976 do 1986 roku był naczelnikiem Miasta i Gminy Międzychód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto