Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romek, Marcin i Pawlenty to trzy małe bociany czarne z Nadleśnictwa Sieraków: Zobaczcie zdjęcia z obrączkowania [ZDJĘCIA]

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
Bociany czarne z Nadleśnictwa Sieraków
Bociany czarne z Nadleśnictwa Sieraków Roman Tomczak
Nadleśnictwo Sieraków pokazało swoje najmłodsze dzieci. Mowa o bocianach czarnych. Właśnie przyszedł czas na ich obrączkowanie. Zobaczcie zdjęcia.

Na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było niewiele. W 1966 roku było ich około 500 par. W latach 1981 - 1982 liczbę całkowitą szacowano na 800 - 900 par lęgowych. Dzięki wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody populacja bociana czarnego na dzień dzisiejszy wynosi 1400 - 1600 par lęgowych.

Sierakowie bociany zimują w Etiopii oraz Mali

Wiele z tych bocianów "urodziło się" w Nadleśnictwie Sieraków. Tylko w ubiegłym roku było ich sześć, również w tym roku w dwóch gniazdach mamy sześć piskląt. Dzięki, obrączkowaniu ptaków, oraz dzięki logerom zakładanym ptakom możemy dowiedzieć się między innymi gdzie nasze sierakowskie bociany odlatują na zimowiska. Jeden z naszych bocianów zaobrączkowany w 2018 roku zimował w Etiopii, bocian obrączkowany w ubiegłym roku zimował w Mali.

W czwartek (25 czerwca) członkowie Komitetu Ochrony Orłów wraz z leśnikami przeprowadzili obrączkowanie bocianów czarnych (Ciconia nigra) w Nadleśnictwo Sieraków.

Zaobrączkowane pisklęta, jak widać gołym okiem, nie są "aktorami" z naszej transmisji on-line. To potomstwo innej pary ptaków, młodsze od tych znanych z Internetu - relacjonuje Roman Tomczak

Jak wygląda obrączkowanie młodych ptaków?

Wspinacz, alpinista wszedł do sztucznego gniazda na starym dębie i z zachowaniem należytych zasad bezpieczeństwa swego i ptaków sprowadził pisklęta na ziemie - dodaje Roman Tomczak

Przed obrączkowaniem ptaki były zważone, dokładnie zmierzone i opisane. Każdy z trzech młodych ptaków otrzymał obrączkę z numerem. Indywidualny numer na obrączce, to taki ptasi PESEL, który pomoże ptaki zidentyfikować bez potrzeby ich odławiania. Ponadto dwa z nich otrzymały specjalne nadajniki, tzw. loggery, które w określonych odstępach czasu będą wysyłały do ornitologów informację o bieżącej lokalizacji ptaków.

Dzięki tym niewielkim, w pełni bezpiecznym dla ptaków urządzeniom ornitolodzy mogą poznać sekrety bocianiego życia: gdzie migrują, gdzie zatrzymują się na żerowiska, jak długo żyją, kiedy przystępują do lęgu, czy powrócą w okolice miejsca wyklucia. Pozyskane w ten sposób informacje pozwolą na lepsze poznanie zwyczajów i życia tego gatunku, jak również zagrożeń, na jakie jest on narażony. Na podstawie zapisów z logerów tworzona jest mapa lotów tych ptaków.

Młode ptaki zostały także "ochrzczone" imionami swoich patronów - miejscowych leśników gospodarzy terenu. Po zaobrączkowaniu bocianie pisklęta zostały ponownie umieszczone w ich bocianim domu. Prace odbywały się pod nadzorem doktora Tadeusza Mizery z Instytutu Zoologi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ochrona tych ptaków przynosi efekty, populacja bociana czarnego w Polsce, powoli, lecz systematycznie rośnie. W wielkopolskich lasach gniazduje największa i najbardziej zwarta populacja bociana czarnego. Nasza poznańska dyrekcja utrzymuje pozycję polskiego bocianiego lidera.

Nadleśnictwo Sieraków uczestniczy w projekcie pn. "BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych" realizowanym przez SGGW Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów, dofinansowanym z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto