Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem w międzychodzkiej gminie można przejechać trasę śladami powstań

Iwona Paroń
Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego tygodnia, prezentujemy dzisiaj jako pierwszy etap ścieżki rowerowej Szlakiem Powstań Narodowych 1769 – 1919, pętlę międzychodzką.

To trasa obliczona na dobre 30 kilometrów, która swoim zasięgiem obejmuje miejscowości w gminie Międzychód, choć miejscami przecina się lub przebiega wzdłuż szlaków wyznaczonych w innych gminach.

Pierwszym punktem szlaku jest Bielsko, gdzie przebiegała linia demarkacyjna od 1919 roku. Droga asfaltowa z Bielska zgodnie z wytycznymi kieruje nas do Kolna, gdzie po pokonaniu dosyć stromej i krętej trasy można odwiedzić miejsce stanowiące w styczniu 1919 roku punkt oporu ostatecznie w lutym obroniony. Kolejnym punktem docelowym są dopiero Mniszki, do których wiedzie droga w pobliżu Ławicy, Chalina i Prusimia – punktów uwzględnionych w pozostałych pętlach ze względu na swą przynależność. Spory dystans do Mniszek można sobie jednak podzielić i poza planem skorzystać z uroków Jeziora Janikowego, Ławickiego czy Młyńskiego, które nie wymagają zbyt wielkiego zbaczania z obranego kierunku. W Mniszkach warto obejrzeć dwór oraz 1914 roku, choć miejscowość słynie z Prusimskich i Alkiewiczów, którzy należeli do Konfederacji Barskiej i uczestniczyli w powstaniach. Pokonując łuk docieramy do Gralewa, w którym w czasie Powstania Wielkopolskiego znajdowały się najdalej wysunięte na zachód posterunki polskie. Trasa z Gralewa, która przebiega w pobliżu Jeziora Dalamin prowadzi do Kamionny. Poza historycznymi aspektami, na tym etapie szlaku warto pochylić się nad samą Doliną Kamionki i jej przyrodniczymi oraz krajobrazowymi walorami. Szlak rowerowy w Kamionnie zawraca w kierunku Międzychodu przepełnionego powstańczą historią.

Niewątpliwym atutem proponowanej ścieżki rowerowej jest jest zmienność – asfaltowe drogi przeplatają się z piaszczystymi dróżkami. Poza wyznaczonymi punktami droga oferuje dodatkowe przystanki. Przede wszystkim jednak oferuje piękne widoki i przyjemny sposób na spędzenie popołudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto