Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył sezon grzewczy, są już niestety pierwsze pożary

Jakub Czekała
Jakub Czekała
PSP Międzychód
W miniony czwartek 4 listopada strażacy – ochotnicy z Lubosza oraz zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Międzychodzie zostali zaalarmowani do pożaru budynku.

Okazało się, ze doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym jednego z budynków mieszkalnych. Strażacy w porę uporali się z zagrożeniem i nie dopuścili do tego, by pożar komina przeniósł się na inne elementy budynku. Było to jedno z pierwszych zdarzeń związanych z pożarami sadzy w zaczynającym się na dobre właśnie sezonem grzewczym 2021/2022.

Niestety statystyki nie są w tym zakresie dobre. Z roku na rok strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów kominów, a także pożarów zabudowań, do których dochodzi właśnie na skutek wadliwych lub zaniedbanych urządzeń grzewczych. Już w połowie października tego roku międzychodzka Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej informowała o starcie sezonu grzewczego i wynikające z tego zagrożenia.

- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Strażacy zwracają również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych – wskazują strażacy.

Zresztą regulują to przepisy. W myśl których, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto