Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków i założyciel miasta Maciej Borkowic w serialu historycznym "Korona Królów" na antenie programu pierwszego Telewizji Polskiej

Redakcja
Sieraków w serialu historycznym TVP 1 "Korona Królów"
Sieraków w serialu historycznym TVP 1 "Korona Królów" Marcin Makowski / TVP
W programie pierwszym Telewizji Polskiej (TVP 1) emitowany jest serial historyczny pod tytułem „Korona Królów” w reżyserii Wojciecha Pacyny i Jacka Sołtysiaka. Jego fabuła opowiada o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski – Kazimierza Wielkiego. Co to ma wspólnego z powiatem międzychodzkim? Otóż obecnie w akcji serialu pojawiają się... Sieraków i jego założyciel – Maćko Borkowic (grany przez Jacka Rysia). Można więc mówić o ogólnopolskiej promocji miasta.

Maćko Borkowic (ur. 1298 – zm. 1360) to barwna postać w polskiej historii. Był synem Przybysława Borkowica (data urodzin nieznana, zmarł 1328 r.), który także pojawia się jako jedna z serialowych postaci. Maćko Borkowic był wojewodą poznańskim i starostą poznańskim. Zasłynął tym, że zawiązał konfederację przeciwko administracji królewskiej króla Kazimierza Wielkiego (ale nie przeciwko samemu królowi) i stanął na czele tej rewolty.

- Chodziło o to, że administracja królewska obsadzała stanowiska urzędnicze w Wielkopolsce ludźmi, którzy pochodzi spoza Wielkopolski. To Maćko Borkowicowi się nie podobało – tłumaczy Robert Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

Warto zaznaczyć, że Maćko Borkowic miał córkę Wichnę, która wyszła za mąż za Beniamina z Uzarzewa. Ten z kolei uchodził za stronnika królewskiego, co pchnęło Maćko do morderstwa. W konsekwencji Maciej Borkowic musiał uciekać z kraju do Czech, gdzie przystał to przeciwników Kazimierza Wielkiego.

- W 1357 roku wrócił do kraju i przyrzekł wierność królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Tekst tej przysięgi zachował się do dziś. Ciekawostką jest, że w tym tekście po raz pierwszy pojawia się słowo „Rzeczpospolita” - zwraca uwagę Robert Jędrzejczak. - Maćko Borkowic, mimo iż po powrocie do kraju przysięgał wierność królowi Kazimierzowi Wielkiemu, to nadal spiskował przeciwko niemu i zajął się rycerstwem rozbójniczym – dodaje.

Historia Macieja Borkowica kończy się w 1360 roku. Został wówczas zatrzymany i stracony w Zamku Olsztyn pod Częstochową, gdzie zamurowano go żywcem.

- Maćko to ciekawa postać w polskiej historii. Na jego temat jeden ze swoich obrazów namalował nawet Jan Matejko. Napisano także kilka książek na temat jego życia – podkreśla Robert Jędrzejczak.

Bohater aktualnych odcinków serialu „Korona Królów” był założycielem Sierakowa i autorem nazwy miasta. Uznawany jest za budowniczego sierakowskiego zamku na przełomie 1333 i 1334 roku. Prawdopodobnie jego dziełem był też kościół parafialny na rynku. Ponadto sprowadził do Sierakowa Zakon Augustianów – Eremitów. Kilka lat po założeniu Sierakowa, w 1338 roku został mu nadany Koźmin – otrzymał miasto za zasługi dla kraju.

- Herb Sierakowa – głowa jelenia – to także herb Borowiców, więc mimo iż spierają się o to historycy, to lokacja miasta przez Macieja Borowica i nadanie mu nazwy Sieraków, to właśnie jego dzieło – tłumaczy Robert Jędrzejczak.

Aktualnie w serialu można oglądać wątek zawiązywania przez Maćko Borkowica rebelii przeciwko administracji królewskiej. Serialowe odcinki w TVP 1 emitowane są od poniedziałku do piątku o godzinie 18:30.

Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie w 2020 roku planuje zorganizować w mieście festyn historyczny, który tematycznie ma być poświęcony właśnie Maciejowi Borkowicowi.

WYNIKI REFERENDUM STRAJKOWEGO W POSZCZEGÓLNYCH PLACÓWKACH W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM

ROZMOWA NA TEMAT AUTYZMU Z MIESZKANKĄ SIERAKOWA - KATARZYNĄ ŚWIDERSKĄ, MAMĄ 8-LETNIEGO MIESZKA Z AUTYZMEM

DRZWI OTWARTE W SZKOŁACH POWIATU MIĘDZYCHODZKIEGO 2019

STRAJK PRACOWNIKÓW OŚWIATY - WYNIKI REFERENDUM W POWIECIE MIĘDZYCHODZKIM

MIESZKAŃCY WALCZĄ O UTWARDZENIE DROGI LEWICE - KRZYŻKÓWKO

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU POD STAROSTWEM POWIATOWYM W MIĘDZYCHODZIE

WARTA MIĘDZYCHÓD WYBRAŁA ZARZĄD KLUBU

ZBIGNIEW AJCHLER PRZYZNAJE: JESTEM CHORY NA PARKINSONA

WYJĄTKOWE ZJAWISKO ATMOSFERYCZNE NA MIĘDZYCHODZKIM NIEBIE - MAMMATUSY - GALERIA ZDJĘĆ MIESZKAŃCÓW

AKCJA RATOWANIA DWÓCH DANIELI, KTÓRE ZAPLĄTAŁY SIĘ W TAŚMY I METALOWE LINKI - ZDJĘCIA, VIDEO

Sławomir Broniarz: "Strona rządowa sama nie wierzyła w to, co mówi"

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto