Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie z pierwszą nagrodą XX Konkursu Izabella 2021 za działalność edukacyjną

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie z pierwszą nagrodą XX Konkursu Izabella 2021 za działalność edukacyjną (23.05.2022).
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie z pierwszą nagrodą XX Konkursu Izabella 2021 za działalność edukacyjną (23.05.2022). Materiały prasowe UMWW Poznań
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie zostało docenione i wyróżnione pierwszą nagrodą XX Konkursu Izabella 2021 za działalność edukacyjną. Jury konkursu dostrzegło sierakowską wystawę „Z Sierakowa pod Chocim. W 400 rocznicę zwycięstwa”.

W poniedziałek 23 maja w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem spotkali się wielkopolscy muzealnicy, laureaci XX Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce Izabella 2021. W konkursie nagradzana jest także działalność wystawiennicza muzeów oraz działalność wydawnicza, edukacyjna, naukowa, promocyjna i konserwatorska. Nagrody otrzymało w tym roku 26 placówek muzealnych. Kapituła przyznała również nagrody specjalne za wybitny wkład w rozwój muzealnictwa wielkopolskiego.

- To zawsze ważny dzień w naszym kalendarzu, ponieważ daje nam możliwość przeglądu tego, co istotnego działo się w wielkopolskim muzealnictwie. Cieszę się, że spotykamy się w Antoninie, tym niezwykle klimatycznym miejscu związanym z rodziną Radziwiłłów i naszym wybitnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Wielkopolska ma tych miejsc kilka, powinniśmy się chwalić wszystkimi, które mają ślad chopinowski. To polska marka na skalę globalną – powiedział Marszałek Marek Woźniak podczas rozdania nagród.

- Chcę wyrazić ogromny szacunek i uznanie dla Państwa pracy. Cieszę się, że w gronie laureatów znalazły się nie tylko te największe instytucje muzealne Wielkopolski, ale również te znacznie mniejsze, z Rawicza, Gostynia, Trzcianki. To dowód na to, że jeśli jest entuzjazm, są umiejętności i pojawia się ciekawy temat, to można wykreować coś, co w oczach krytycznej kapituły znajduje uznanie – dodał Marek Woźniak.

Nagroda Izabella jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Od początku jej patronem jest marszałek województwa wielkopolskiego. Pomysłodawcą nagrody był zmarły 26 października 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy.

O historii konkursu podczas rozdania nagród opowiedział dr Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

- W ciągu 20 lat otrzymaliśmy 831 zgłoszeń, w konkursie udział wzięło 78 muzeów, przyznano 65 nagród Grand Prix i 391 wyróżnień. Wśród kategorii nagrodzonych były muzea wszystkich kategorii, od narodowych, przez marszałkowskie, kościelne, aż po gminne. To świadczy, że trafiamy w oczekiwania muzealników – mówił dr Maćkowiak.

Izabelle 2021 - dla kogo nagrody w tym roku?

Nagroda Izabella jest przyznawana w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje.

W kategorii działalność wystawiennicza grand prix przyznano dla Muzeum Archeologicznego w Poznaniu za „Tu się wszystko zaczęło”, a pierwszą nagrodę dla Muzeum Narodowego w Poznaniu za „Magdalena Abakanowicz. Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Druga nagroda trafiła do Muzeum Sztuk Użytkowych oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu za „Szkoło. Męskie rysy”, a trzecia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za „Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku”.

W działalności edukacyjnej grand prix nie przyznano, ale za to pierwszą nagrodę przyznano dla Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie za wystawę „Z Sierakowa pod Chocim. W 400 rocznicę zwycięstwa”.

"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021).

Sieraków. "Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstw...

Druga nagroda dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za „Zmysłowisko” i Muzeum Okręgowego w Lesznie za „Miejski zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem”. Trzecia nagroda dla Muzeum Archeologicznego w Poznaniu za „Z wędką po wiedzę”.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Powiatowy Dzień Strażaka 2022 w Kwilczu

Powiatowy Dzień Strażaka 2022 w Kwilczu oraz 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Polsce (21.05.2022).

Kwilcz. Powiatowy Dzień Strażaka 2022 oraz 30-lecie Państwow...

Powiatowy Dzień Strażaka 2022 w Kwilczu oraz 30-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Polsce (21.05.2022).

Kwilcz. Powiatowy Dzień Strażaka 2022 oraz 30-lecie Państwow...

Polecane:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto