Sieraków. Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego, w którym powstanie Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego, w którym wkrótce powstanie Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. (13.01.2022).
Trwa odbudowa dawnego kościoła ewangelickiego, w którym wkrótce powstanie Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód. (13.01.2022). Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Od ponad roku tra odbudowa dawnego zabytkowego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Do połowy 2022 roku w jego wnętrzach ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

W minionym tygodniu, po zimowej przerwie, ponownie zajrzeliśmy na plac odbudowy dawnego kościoła ewangelickiego. Z dnia na dzień obiekt wygląda coraz bardziej imponująco i okazale.

- Już działają pompy ciepła i ogrzewanie. Trwa montaż schodów wejściowych z obu stron. Płytki ceramiczne są prawie w całości ułożone – obecnie czekamy na uzgodnienie koloru fugi – wyjaśnia dr Arkadiusz Świderski, zastępca burmistrza gminy Sieraków.

Jak wyjaśnia burmistrz, pewnym zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że wnętrza kościoła pozostaną historycznie białe.

- Konserwator zaakceptowała jeden z kolorów malowania wnętrz, czekamy jednak na drugi kolor – dodaje.

W obiekcie trwają również prace konserwatorskie przy balustradach, gdzie cała sztukateria jest rewitalizowana lub odtwarzana.

- Mam nadzieję na szybkie rozpoczęcie prac zagospodarowania przestrzeni. Tutaj też dość długo trwały uzgodnienia zmian z konserwatorem – mówi dr Arkadiusz Świderski.

Na zewnątrz zostały już także wylane fundamenty pod drewnianą wiatę wystawową, która będzie się znajdowała po zachodniej stronie budynku głównego.

Przypomnijmy, że w odbudowanym obiekcie ma powstać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód, które będzie działało przy Bibliotece Publicznej w Sierakowie, która zresztą – wraz z całym księgozbiorem – zostanie tam przeniesiona. W budynku ma znaleźć miejsce nie tylko nowoczesna, multimedialna biblioteka z czytelnią, ale i powierzchnie wystawowe z funkcją kinową. Dojazd do obiektu planowany jest ulicą Portową. Przy muzeum ma też powstać wiata ekspozycyjna na sprzęt rybacki, parking, a całość od okolicznych zabudować ma oddzielać specjalnie projektowany pas zieleni.

Warto dodać, że kościół ewangelicki w Sierakowie został wzniesiony w latach 1782 – 1785 dzięki fundacji ówczesnego właściciela miasta Mikołaja Gartenberg – Sadogórskiego, który zresztą krótko po zakończeniu budowy zmarł. Gmina ewangelicka użytkowała obiekt do 1945 roku, kiedy to wszystko zostało upaństwowione. Na początku lat 90-tych XX wieku, kiedy kościół przeszedł w ręce gminy Sieraków, jego stan techniczny ciągle się pogarszał, a pieniędzy na jego odbudowę nigdy nie było. Od 2000 roku budynek groził już zawaleniem. Został ogrodzony, zamurowano boczne wejście, przeniesiono zabytkowe drzwi, postawiono też tablice informacyjne mówiące o zagrożeniu. W końcu część obiektu runęła 15 października 2010 roku i paradoksalnie ta tragedia zintensyfikowała działania nad jego odbudową. Gmina Sieraków kilka razy składała wnioski do różnych programów, które miały dać pieniądze na odbudowę zabytkowego kościoła nad rzeką Wartą. Ostatni raz gmina złożyła wniosek o pieniądze do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na działania związane z rewitalizacją miast i dzielnic. Opiewał na kwotę ponad 9,6 mln zł, z czego unijna dotacja miała wynosić prawie 6,45 mln zł. W 2019 roku okazało się, że te pieniądze dla Sierakowa w końcu są. Obiekt ma być gotowy w połowie 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie