Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Trwają przenosiny Biblioteki Publicznej w Sierakowie do nowej lokalizacji

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Trwają przenosiny Biblioteki Publicznej w Sierakowie do nowej lokalizacji. W dawnym kościele ewangelickim będzie też działało Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód (19.08.2022).
Trwają przenosiny Biblioteki Publicznej w Sierakowie do nowej lokalizacji. W dawnym kościele ewangelickim będzie też działało Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód (19.08.2022). Krzysztof Sobkowski
Od początku sierpnia trwają przenosiny Biblioteki Publicznej w Sierakowie do nowej lokalizacji. Już wkrótce książki będzie można wypożyczać w odbudowanym dawnym kościele ewangelickim, w którym będzie się mieściło Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód.

Dobiegają końca prace związane z odbudową dawnego kościoła ewangelickiego w Sierakowie. Gmina Sieraków zapłaciła za roboty ok. 8,5 mln zł. W nowym obiekcie już wkrótce ma zacząć działać Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód, a także Biblioteka Publiczna. Od początku sierpnia trwa przenoszenie księgozbiorów. Lada dzień do dawnego kościoła mają także trafić pierwsze eksponaty muzealne.

Do tej pory sierakowska Biblioteka Publiczna mieściła się przy ulicy Poznańskiej 16/17. Od sierpnia nie jest jednak czynna, bo trwa przenoszenie księgozbiorów do nowej lokalizacji.

- W zasadzie przenoszenie księgozbiorów jest już prawie zakończone. Czekamy tylko na wyposażenie biur i będziemy gotowi do obsługi czytelników – mówią Agata Bromber i Marta Koperska z Biblioteki Publicznej w Sierakowie.

To właśnie biblioteka zajmie największą część nowego obiektu. Oddział dla dzieci i młodzieży będzie zlokalizowany w budynku tuż przy dawnym kościele. Na parterze kościoła będzie natomiast oddział dla dorosłych z czytelnią, a także sala kinowa.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód z salą kinową

- Sala kinowa to nie będzie multipleks, a raczej małe kameralne kino dla ambitnych. Szykujemy już sprzęt, ale o tym kiedy rozpoczniemy projekcje, będziemy informować na bieżąco – zapowiadają Agata Bromber i Marta Koperska.

W nowym obiekcie mają także odbywać się spektakle teatralne, recitale, koncerty, jarmarki, plenery i warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Ma być prowadzona nauka gry na pianinie. Od września ma być także kontynuowany projekt wycieczek dla dzieci i młodzieży „Szlakiem zabytków po Sierakowie”. W czerwcu i lipcu skorzystało z tego blisko 200 osób. Teraz oferta ma być rozszerzona także dla starszych dzieci.

Pracownicy biblioteki obawiają się, że nowa lokalizacja sprawi, że mieszkańcom będzie trudniej dotrzeć do biblioteki. Ulica Poznańska to główna arteria miasta. Ulica Portowa znajduje się na uboczu.

- Mieszkańcy będą musieli się nauczyć tego, że biblioteka jest w innym miejscu. Ale mamy też pomysł, by stworzyć przy bibliotece grupę wolontariuszy, którzy będą dostarczać mieszkańcom zamówione książki – zaznaczają bibliotekarki.

Warto zaznaczyć, że w 2021 roku sierakowska biblioteka zarejestrowała 916 czytelników, którzy wypożyczyli 15728 książek oraz 2648 czasopism. Do połowy 2022 roku zarejestrowano natomiast 735 czytelników, którzy wypożyczyli 8205 książek i 227 czasopism.

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód i pierwsze eksponaty

Muzeum Rybactwa Śródlądowego i Ochrony Wód ma się natomiast mieścić na emporach dawnego kościoła.

- Na początku przewidujemy modele ryb słodkowodnych. Około dziesięciu. Największy z nich to sum o długości dwóch metrów. Dodatkowo pojawi się karp, amur, łosoś oraz preparaty z prawdziwych ryb m.in. szczupak. Szykujemy też wędzarnię i rekonstrukcję szałasu rybackiego. Będziemy również mieli łódź rybacką, sieci rybackie i wiele innych eksponatów – zdradza Marta Koperska.

Biblioteka Publiczna w Sierakowie – filia w Lutomiu

Sierakowska biblioteka ma też swoją filię – w Lutomiu. Tam także jeszcze w tym roku planowane są remonty i wymiana mebli.

Historia kościoła ewangelickiego w Sierakowie

Warto wspomnieć, że w trakcie robót pod dawnym kościołem odnaleziono grób, w którym najprawdopodobniej został pochowany Mikołaj Gartenberg – Sadogórski, właściciel Sierakowa w latach 1768 – 1780, za czasów którego wzniesiono budynek. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, krypta grobowa została tylko zbadana kamerą inspekcyjną, ale nie została otwarta i nadal znajduje się pod posadzką budynku. Wzór posadzki wyróżnia jednak to miejsce. Sam kościół ewangelicki został wzniesiony w Sierakowie w latach 1782 – 1785. Gmina ewangelicka użytkowała obiekt do 1945 roku, czyli do końca II wojny światowej, kiedy to wszystko zostało upaństwowione, a w obiekcie stworzono najpierw Dom Kultury, a potem magazyny. Na początku lat 90-tych XX wieku, kiedy kościół przeszedł w ręce gminy Sieraków, jego stan techniczny ciągle się pogarszał, a pieniędzy na odbudowę nie było. Od 2000 roku budynek groził już zawaleniem. Wydarzyło się to 15 października 2010 roku, tuż przed godziną 13. To zdarzenie zintensyfikowało działania samorządu w kierunku jego odbudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto