Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. UWAGA! Nadleśnictwo Sieraków informuje o zabiegach agrolotniczych i o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Nadleśnictwo Sieraków informuje o zabiegach agrolotniczych i o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu (zdjęcie ilustracyjne).
Nadleśnictwo Sieraków informuje o zabiegach agrolotniczych i o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu (zdjęcie ilustracyjne). pixabay.com
Planowane przez Nadleśnictwo Sieraków zabiegi agrolotnicze mają na celu ograniczenie liczebności szkodliwych owadów – barczatki sosnówki. Zabiegi zaczną się już 4 maja i potrwają do 22 maja. W tym czasie będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu w tych lokalizacjach, gdzie będą odbywały się opryski.

Zabiegi planowane są w terminie 4-22 maja w lasach północnej części gminy Sieraków, w Puszczy Noteckiej, na terenie leśnictw Gospódka, Kukułka oraz Czapliniec. To teren o łącznej powierzchni 3 tys. ha. Do opryskiwania zastosowany zostanie środek chemiczny Dimilin 480 SC, w dawce 0,1 litra/ha. Będzie on rozpylany przez samolot.

Nadleśnictwo Sieraków informuje o zabiegach agrolotniczych
Nadleśnictwo Sieraków informuje o zabiegach agrolotniczych i o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu.Nadleśnictwo Sieraków

Co ważne, na obszarach objętych zabiegami wprowadzony zostanie także okresowy zakaz wstępu do lasu w terminie od 4 do 22 maja.

Opryski mające na celu ograniczenie liczebności barczatki sosnówki są o tyle konieczne, że gąsienice tego motyla są groźnym szkodnikiem drzewostanów sosnowych, zdolnym nawet do masowego występowania i powodowania gołożerów. Jeden osobnik potrafi zjeść nawet 900 igieł kory sosnowej, pączków i młodych pędów.

Puszcza Notecka i szkodniki sosny

Wzrost liczebności szkodników sosny w Puszczy Noteckiej nie jest niczym nowym. Zjawisko pojawia się co kilka lat, dlatego tak ważne jest jego monitorowanie i zwalczanie. Dla przykładu 100 lat temu Puszczę Notecką dotknęła katastrofa, jaką była gradacja motyla pod nazwą strzygonia choinówka, znana też jako sówka choinówka. Larwy tego motyla zniszczyły wówczas 75 proc. drzewostanów, które trzeba było po prostu wyciąć. To właśnie dlatego obecnie Puszcza Notecka jest niemal w całości w okresie rębności i obserwujemy jej masowe wycinanie i nowe nasadzenia.

Niedawno międzychodzcy i sierakowscy leśnicy zaobserwowali, że w niektórych rejonach puszczy pojawiła się wzmożona liczba larw właśnie barczatki sosnówki. To szkodnik, który działa bliźniaczo do strzygoni choinówki, czyli uszkadza igły na potęgę. Gradacja barczatki na terenie Nadleśnictwa Międzychód występuje dość często. Zresztą międzychodzkie Nadleśnictwo pod tym względem jest jednym z najbardziej zagrożonych nadleśnictw w Polsce. Ostatnio gradacja barczatki na tym terenie była obserwowana w latach 2011, 2012, 2013, 2017 i 2018. W tym roku jest podobnie, więc poza leśnictwami Gospódka, Kukułka i Czapliniec na terenie Nadleśnictwa Sieraków, podobne zabiegi agrolotnicze prawdopodobnie odbędą się też w połowie maja na ternie Nadleśnictwa Międzychód w okolicach Sowiej Góry, Radusza i na północ od Krobielewka.

Polecane:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto