MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Wojewódzka Biblioteka negatywnie o planie łączenia książnicy z Ośrodkiem Kultury

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Biblioteka Sieraków
W okresie wakacyjnym tego roku informowaliśmy o planach władz Sierakowa w sprawie zamiaru połączenia Sierakowskiego Ośrodka Kultury z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Sieraków w Sierakowie.

Wówczas radni podjęli uchwałę intencyjną. Przypomnijmy, że w głosowaniu udział wzięło 14 radnych, wszyscy głosowali „za” połączeniem obu placówek w jedną instytucję. W wyniku planowanego połączenia instytucji, powstałaby jedna samorządowa instytucja kultury pod nazwą Gminne Centrum Kultury, Edukacji i Biblioteka Publiczna w Sierakowie, w ramach której działać będzie Biblioteka Publiczna w Sierakowie wraz z jej filią oraz Sierakowski Ośrodek Kultury wraz ze swymi dotychczasowymi strukturami.

Żeby jednak wszystko mogło zostać dopięte na ostatni guzik, nie wystarczy sama intencja radnych. Swoją opinię wydać musi Krajowa Rada Biblioteczna oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Ponadto zgodę na takie działanie musi wyrazić minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, na jakim etapie jest cała sprawa. O komentarz poprosiliśmy więc zastępcę burmistrza Sierakowa Dra Arkadiusza Świderskiego.

- Odnośnie połączenia to czekamy na opinie z Ministerstwa. Sprawa w toku. Biblioteka Wojewódzka mimo pozytywnych wypowiedzi o zmianie lokalizacji i rewitalizacji kościoła, o samym fakcie połączenia jednostek wypowiedziała się negatywnie – wyjaśnia nam.

Zastępca burmistrza dodaje jednak, że opinia Biblioteki Wojewódzkiej nie jest wiążąca i z tego – jakie informacje do sierakowskiego samorządu docierają wynika, że wszystkie gminy dostają negatywne opinie, dla zasady i ochrony „niezależności” książnic.

- Niemniej jednak poprosiliśmy też lokalne organizacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury by się na ten temat wypowiedziały i ich stanowiska przekazaliśmy do Biblioteki wojewódzkiej, czekamy na kolejną odpowiedź w tej sprawie – zakończył.

Dlaczego gmina chce łączyć instytucje? Wyjaśniono to w uzasadnieniu uchwały intencyjnej – jak się okazuje - istotne dla całego przedsięwzięcia jest usprawnienie działalności podległych jednostek, podniesienie jakości oferowanych usług, zwiększenie możliwości organizacyjnych, zaplecza lokalowego, kadrowego i technicznego. Połączenie instytucji uprości strukturę zarządzania w zakresie organizowania działalności kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Pojawią się też oszczędności związane z kosztami administracyjnymi i technicznymi obu instytucji. Połączenie obu instytucji pozwoli na elastyczne reagowanie na lokalne potrzeby w zakresie kultury. Połączenie sił pracowniczych i środków finansowych lepiej wpłynie na działania podejmowane w obszarze kultury, w tym czytelnictwa.

Warto też przypomnieć, że obecnie biblioteki z typowych wypożyczalni książek stają się miejscem docierania do najróżniejszych informacji, miejscem kształtowania gustów literackich oraz odnajdywania pasji, zwłaszcza przez najmłodszych czytelników, stają się też ośrodkami popularyzacji wiedzy i krzewienia kultury, biblioteka musi porzucić swój pasywny wizerunek i stać się centrum kulturowej integracji, uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności, animować aktywność młodszych i starszych. 

Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto