Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Wręczenie promes na zakup nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych dla jednostek OSP z północno - zachodniej Wielkopolski

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wręczenie promes na zakup nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych w 2022 roku dla jednostek OSP z północno - zachodniej Wielkopolski (10.03.2022).
Wręczenie promes na zakup nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych w 2022 roku dla jednostek OSP z północno - zachodniej Wielkopolski (10.03.2022). Krzysztof Sobkowski
Wręczenie promes na zakup nowych samochodów ratowniczo - gaśniczych dla jednostek OSP z północno - zachodniej Wielkopolski. Zbiórka miała miejsce w czwartek 10 marca w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z północno – zachodniej Wielkopolski kupi w tym roku nowe wozy bojowe. Rządowe promesy na zakup samochodów odebrali przedstawiciele OSP z Wilkowa Polskiego w gminie Wielichowo (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Kwilcza (ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy), Tucholi w gminie Sieraków (lekki samochód ratowniczo - gaśniczy), Miedzichowa (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Przyprostyni w gminie Zbąszyń (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Lipy w gminie Ryczywół (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Zelgniewa w gminie Kaczory (ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy), Osieka nad Notecią w gminie Wyrzysk (ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy), Słopanowa w gminie Szamotuły (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Jastrowia (średni samochód ratowniczo - gaśniczy), Krajenki (średni samochód ratowniczo – gaśniczy) i Kleszczyna w gminie Złotów (średni samochód ratowniczo - gaśniczy).

Nowe samochody dla OSP - budżet państwa finansuje, ale samorządy pomagają

Dokumenty zapewniające przyznanie pieniędzy z budżetu państwa na zakup samochodów wręczali druhom posłowie na Sejm RP: Marta Kubiak i Krzysztof Czarnecki, a także wielkopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Dariusz Matczak. Trzeba jednak zaznaczyć, że pieniądze z budżetu państwa to tylko część środków, które pozwolą na zakup sprzętu. Pozostałą część dokładają samorządy, na terenie których działają poszczególne jednostki.

Samochody ratowniczo - gaśnicze dla Wielkopolski

Jak podkreślał nadbrygadier Dariusz Matczak, w tym roku do całej Wielkopolski trafi w ten sposób 50 nowych wozów. W Sierakowie zainaugurowano wręczanie promes na ich zakup, lada dzień w podobne zbiórki odbędą się w innych częściach województwa.

- Licząc od 2016 roku, do Wielkopolski trafiły 183 wozy ratowniczo – gaśnicze. Dziękuję za zaangażowanie samorządom, bo bez tego wsparcia, nie byłoby to możliwe na taką skalę. Ta skala jest naprawdę imponująca. Warto też pamiętać, że nowe wozy trafiły też w ostatnich latach do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, a wówczas samochody są przekazywane do OSP i zastępują te najbardziej wysłużone. Takich przypadków w ostatnich latach mieliśmy 82. Razem to około 350 samochodów – powiedział Dariusz Matczak.

Strażacy najlepiej ocenianą społecznie służbą mundurową w kraju

O tym, jak ważną rolę w lokalnych środowiskach pełnią strażacy, mówił poseł Krzysztof Czarnecki.

- System oparty jest na państwowej straży pożarnej i ochotniczych strażach pożarnych. Jedne i drugie są bardzo ważne. Strażacy są zawsze gotowi i zawsze udzielają pomocy, kiedy jest ona potrzebna i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom – podkreślał Krzysztof Czarnecki.

Poseł Marta Kubiak życzyła z kolei strażakom, by bilans ich wyjazdów na akcje i powrotów zawsze był zerowy.

W spotkaniu uczestniczył także radny Sejmiku Wielkopolski, Adam Bogrycewicz. Wspominał profesjonalną pomoc strażaków, kiedy i jemu przyszło z niej skorzystać.

- Wiele dobrego się o strażakach mówi. Sam mogę to potwierdzić. Niedawno moja rodzina potrzebowała pomocy i zjawili się natychmiast. Życzę Wam, byście zawsze wracali z akcji bezpiecznie do swoich domów, gdzie czekają na Was rodziny. Wszyscy wiemy, że wyjeżdżając na zdarzenia, które są przeróżne: wypadki, pożary, skutki wichur itp., często ryzykujecie swoje zdrowie i życie – mówił A. Bogrycewicz.

Tylko w samym powiecie międzychodzkim strażacy, od 14 lutego do 20 lutego strażacy odnotowali 277 interwencji. Większość miała związek z wichurami – 255 zdarzeń (w tym 58 uszkodzonych budynków).

Gospodarzami uroczystości byli starosta międzychodzki Rafał Litke, który witał gości w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, a także zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Międzychodzie bryg. Roman Grzebieta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto