Sieraków. "Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - dziś w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021).
"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021). Krzysztof Sobkowski
"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" – w piątek 3 września w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej. Niezwykle ciekawej wystawy, bo prezentującej bogaty zestaw zabytkowych militariów z XVII wieku pochodzących z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych.

- Militaria pochodzą z XVII wieku z Polski i Turcji, ale trzeba pamiętać, że wówczas Turcja to było potężne imperium działające na ogromnym obszarze. Wśród tych zabytków są więc także zabytki perskie, tatarskie, tureckie, czy indoperskie – zwraca uwagę dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie Robert Jędrzejczak.

Kuratorem głównym wystawy jest Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile, wespół z którym sierakowskie muzeum przygotowało wernisaż. Za część merytoryczną wystawy odpowiada Michał Dziubiński z Sierakowa, a oprawę graficzną wykonał do niej artysta plastyk Zbigniew Jakubowski z Międzychodu.

Jaki związek ma Sieraków z tytułowym Chocimiem? Otóż jeden z przedstawicieli sierakowskiego rodu Opalińskich – Piotr Opaliński – w 1621 roku, wówczas jako kasztelan poznański, doprowadził pod Chocim oddziały wielkopolskie w liczbie 1600 żołnierzy i nimi dowodził. W tym była chorągiew husarska, chorągiew piechoty i chorągiew pancerna.

- Piotr Opaliński brał czynny udział w tej bitwie walcząc z wojskami tureckimi. Wsławił się męstwem o czym pisał Jakub Sobieski, ojciec późniejszego króla Jana III Sobieskiego. To właśnie w uznaniu za te walki został potem wojewodą poznańskim – podkreśla Robert Jędrzejczak. - Co warte uwagi, od bitwy pod Chocimiem Polska była uznawana była za przedmurze chrześcijaństwa – dodaje.

Wernisaż wystawy rozpoczął się od złożenia kwiatów przed sarkofagiem Piotra Opalińskiego w krypcie rodu Opalińskich znajdującej się w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie. Nieprzypadkowa jest też sama data otwarcia wystawy w Sierakowie, czyli 3 dzień września. Walki w wojnie polsko – tureckiej trwały kilka tygodni. Według różnych relacji, różnie szacuje się liczebność wojsk po obu stronach. Wiadomo jednak z całą pewnością, że wojska tureckie były dwukrotnie lub nawet trzykrotnie liczniejsze. Walki zakończyły się 9 października 1621 roku podpisaniem traktatu pokojowego, honorowego dla obu stron. Za oficjalny początek walk uznaje się dzień 2 września 1621 roku, kiedy to wojska tureckie dowodzone przez sułtana Osmana II oficjalnie stanęły naprzeciw wojskom armii Rzeczypospolitej Jana Karola Chodkiewicza pod Chocimiem. Ale to właśnie 3 września miał miejsce atak Turków na prawe, polskie skrzydło wojsk Rzeczypospolitej, składające się między innymi z wojsk chorągwi wielkopolskiej Piotra Opalińskiego. Jaki był efekt walk? Po wojnie Polska uznała zwierzchności turecką nad Mołdawią, a armia turecka opuściła rejon walk. Polacy zobowiązywali się powstrzymać Kozaków od najazdów na Turcję, a Turcy powstrzymywać Tatarów od najazdów na Polskę. Granicą Rzeczypospolitej pozostał Dniestr.

Wystawę dofinansowaną ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” można w Sierakowie oglądać do 15 listopada.

"Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa" - w Muzeum Zamek Opalińskich odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej (3.09.2021).

Sieraków. "Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstw...

JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pierwsze rywalizowały dzieci (3.09.2021).

Sieraków. JBL Triathlon Sieraków 2021 wystartował. Jako pier...

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do Lutomia (3.09.2021)

Lutom. Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do...

Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do Sierakowa, gdzie rozpoczyna się jej peregrynacja po dekanacie wronieckim (2.09.2021)

Sieraków. Kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła...

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Międzychodzie od 1 września działa w budynku Zespołu Szkół nr 2 (1.09.2021).

Międzychód. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Międzychodzi...

Miasto wystrojone na peregrynację kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (2.09.2021)

Sieraków. Miasto wystrojone na peregrynację kopii obrazu Mat...

Pływanie oraz nocne bieganie wokół Jeziora Chrzypskiego, czyli… dla Maksa na maxa (29.08.2021).

Chrzypsko Wielkie. Pływanie oraz nocne bieganie wokół Jezior...

II Bieg Europejski w Krainie 100 Jezior - bieg na 3km i na 10km wokół Jeziora Miejskiego (28.08.2021).

Międzychód. II Bieg Europejski w Krainie 100 Jezior - bieg n...

II Bieg Europejski w Krainie 100 Jezior - setki dzieci biegały na Stadionie Miejskim w Międzychodzie (28.08.2021)

Międzychód. II Bieg Europejski w Krainie 100 Jezior - setki ...

41. rocznica powstania Solidarności, czyli... koncert Zespołu Wokalnego FinArt i solistów Akademii Piosenki działających pod kierownictwem muzycznym Teresy Cichosz (27.08.2021).

Międzychód. 41. rocznica powstania Solidarności, czyli... ko...

Praca oddziału pediatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Międzychodzie nadal będzie zawieszona? (23.08.2021)

Powiat Międzychodzki. Praca oddziału pediatrycznego w Szpita...

Z budową ścieżek rowerowych dobrze radzi sobie na przykład sąsiadująca z powiatem międzychodzkim gmina Drezdenko, gdzie powstało kilkanaście kilometrów bezpiecznych ścieżek dla rowerów.

Powiat Międzychodzki. Region chce być turystyczny, a ścieżek...

Drezyną po nieczynnej linii kolejowej nr 368 z Sierakowa do Lesionek. To możliwe. Na ciekawskich czeka też Muzeum Kolejnictwa w Nojewie.

Sieraków. Drezyną po nieczynnej linii kolejowej nr 368 z Sie...

Piechotą do następnego lata, czyli festyn na zakończenie lata w Kwilczu (22.08.2021)

Kwilcz. Piechotą do następnego lata, czyli festyn na zakończ...

Cały Świat w Krainie 100 Jezior, czyli Australia i Skandynawia w Parku im. Oskara Tietza (21.08.2021).

Międzychód. Cały Świat w Krainie 100 Jezior, czyli Australia...

Wyremontowano oczyszczalnię ścieków za ponad 4 mln zł. Mieszkańcy czekali na to od wielu lat (20.08.2021).

Lubosz. Wyremontowano oczyszczalnię ścieków za ponad 4 mln z...

Pod Ciemnym Niebem Chalina, czyli… prezentacja Globalnego Teleskopu Astrofizycznego i opowieści „Z głową w gwiazdach” (17.08.2021)

Chalin. Pod Ciemnym Niebem Chalina, czyli… prezentacja Globa...

Święto Wojska Polskiego 2021 w Kwilczu

Kwilcz: Upamiętnili Kwilecką Drużynę Wolności w Powstaniu Wi...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie