Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelny wirus przeniesiony na człowieka od kleszcza. Jest pierwszy zgon. Jakie objawy wywołuje wirus oz i czy da się uniknąć zakażenia?

Monika Góralska
Monika Góralska
Nowy wirus oz doprowadził do śmierci kobietę, która skarżyła się na objawy grypopodobne. Początkowo zdiagnozowano u niej zapalenie płuc.
Nowy wirus oz doprowadził do śmierci kobietę, która skarżyła się na objawy grypopodobne. Początkowo zdiagnozowano u niej zapalenie płuc. freepik.com
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, ale nie tylko borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu mogą nam zagrażać z ich strony. Równie niebezpieczny jest nowy wirus oz, który doprowadził do zgonu kobiety w Japonii. To pierwszy na świecie przypadek zakażenia wirusem oz u człowieka. Sprawdź, jakie są objawy infekcji, czy można uniknąć zakażenia oraz jak je leczyć.

Spis treści

Pierwsza śmiertelna ofiara wirusa oz

Japoński resort zdrowia potwierdził, że kobieta, która w ubiegłym roku zmarła na zapalenie mięśnia sercowego była zakażona wirusem oz. Ponad siedemdziesięcioletnia kobieta pochodząca z prefektury Ibaraki, położonej na północny-wschód od Tokio latem 2022 r. zgłosiła się do lekarza z objawami zmęczenia i gorączką. Zdiagnozowano u niej zapalenie płuc i była leczona w domu. Niestety jej stan się pogarszał i po kilku dniach trafiła do szpitala. Na jej prawym udzie znaleziono kleszcza. Walka o jej życie trwała 26 dni, jednak po tym czasie zmarła.

Późniejsze badania wykazały obecność wirusa oz w komórkach mięśnia sercowego kobiety. To pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia wirusem oz u człowieka. Do tej pory występowały jedynie podejrzenia zakażeń, na co wskazywały testy przeciwciał we krwi. Japońskie władze uspokajają jednak, że infekcja nie musi skończyć się śmiercią.

Czym jest wirus oz i jakie wywołuje objawy?

Wirus oz to nowy togotowirus z rodziny Orthomyxoviridae wyizolowany z kleszczy. Badania wykazały jednak, że może on naturalnie infekować również inne zwierzęta, a także ludzi. Po raz pierwszy został odkryty w 2018 roku w prefekturze Ehime, w północno-zachodniej części Japonii. Jednak dopiero w 2022 r. po raz pierwszy potwierdzono objawowe zakażenie wirusem oz u człowieka. Jak się okazało później, było to również pierwsze śmiertelne zakażenie tym patogenem.

Początkowo u ponad 70-letniej kobiety z Japonii rozpoznano zapalenie płuc, ponieważ skarżyła się ona na objawy przypominające infekcję górnych dróg oddechowych takie jak zmęczenie, gorączka i duszności. Leczenie jednak nie było skuteczne, a jej stan się pogarszał.

Do objawów zakażenia wirusem oz należą:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • duszność,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • bóle stawów.

Badania wykazały, że wirus oz powoduje śmiertelną infekcję u eksperymentalnie zakażonych nim myszy. Wirusy z rodziny ortomyksowirusów takie jak wirus bourbon, thogoto czy wirus dhori wywołują także zapalenie mózgu, choroby przebiegające z gorączką i śmierć u ludzi.

Jak wygląda leczenie zakażenia wirusem oz

Nie istnieje lek na zakażenie wirusem oz, nie ma również opracowanego protokołu leczenia. Choroby wirusowe leczy się jedynie objawowo za pomocą leków przeciwgorączkowych czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ważny jest też odpoczynek i odpowiednie nawodnienie, które wspierają układ odpornościowy w walce z patogenem.

Należy również pamiętać, że infekcji wirusowej nie leczymy antybiotykami, które stosuje się do walki z bakteriami. Wyjątek stanowi nadkażenie bakteryjne, które może rozwinąć się w przebiegu infekcji wirusowej. Jednak o wprowadzeniu antybiotykoterapii zawsze decyduje lekarz. Istnieje również możliwość zastosowania celowanych leków przeciwwirusowych (oseltamiwir, zanamiwir), które w uzasadnionych przypadkach stosuje się w leczeniu grypy. O ich wprowadzeniu również decyduje lekarz.

Nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowi oz. Czy można zapobiec infekcji?

Do tej pory wirus oz nie został zdiagnozowany w żadnym innym kraju poza Japonią, ale w dobie globalizacji może to być jedynie kwestią czasu. Tokijski Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych ostrzega, że nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowi oz. Ze względu na to, że jest to patogen odkleszczowy japońskie władze apelują, aby na terenach trawiastych i innych obszarach, w których mogą występować kleszcze nosić bluzki z długimi rękawami oraz długie spodnie.

Warto również stosować środki ochronne odstraszające pajęczaki oraz wiedzieć, jak usunąć kleszcza i jakich błędów nie popełniać w razie ugryzienia.

Źródło: Zoonotic Infection with Oz Virus, a Novel Thogotovirus Emerging Infectious Diseases

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śmiertelny wirus przeniesiony na człowieka od kleszcza. Jest pierwszy zgon. Jakie objawy wywołuje wirus oz i czy da się uniknąć zakażenia? - Strona Zdrowia

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto