Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sołtysi mają szacować szkody łowieckie. To wynik nowelizacji prawa łowieckiego

Iwona Paroń
Piotr Krzyżanowski
Sołtysi mają szacować szkody łowieckie. To wynik nowelizacji prawa łowieckiego. Gospodarze sołectw nie zgadzają się jednak z nowym obowiązkiem, który został na nich nałożony.

Sołtysi mają szacować szkody łowieckie. To wynik nowelizacji prawa łowieckiego. 6 lutego połączone sejmowe komisje środowiska i rolnictwa przyjęły sprawozdanie z projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, kończąc tym samym prace nad ustawą. W myśl przepisów szacowaniem odszkodowań mają zajęć się komisje składające się z zarządcy obwodu łowieckiego, właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda oraz przedstawiciela gminy - sołtysa.

Gospodarze wsi nie godzą się jednak na takie rozwiązanie. Sprawa wciąż jest rozwojowa i pojawiają się kolejne głosy w dyskusji. Także w powiecie międzychodzkim. Głos w sprawie zdecydowała się zabrać sołtys wsi Góra - Daria Kownacka.

- Faktem jest to, że sołtys działa w pełni społecznie, ale na rzecz swojej wsi. Nie zamierzam podjąć się działań, na których zupełnie się nie znam, a w dodatku zwierzyna leśna nie jest własnością ani moją ani sołectwa - wyjaśnia powody swojej niechęci Daria Kownacka.

Swoje niezadowolenie wyraziła kierując do Ministerstwa Rolnictwa list ze swoimi wątpliwościami:

- Wprowadziliście coś w życie nie pytając nas o zdanie. Nie jestem ani rolnikiem ani myśliwym, nie mam zielonego pojęcia o uprawach rolnych, oraz cenach skupu. Decydując się na bycie sołtysem wiedziałam jakie będą należeć do mnie obowiązki, chciałam działać na rzecz swojego społeczeństwa - sołectwa a nie wchodzić w konflikty, bo do tego to wszystko zmierza - wyjaśniała.

W odpowiedzi udzielonej przez Rafała Nowickiego - Głównego Specjalistę - Kierującego Zespołem do spraw Łowiectwa w Departamencie Leśnictwa otrzymała wskazówki dotyczące ustanowienia pełnomocnika. Ustawa nie nakłada obowiązku szacowania na sołtysa, lecz na jego przedstawiciela: "przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej tej gminy - jeżeli jednostka pomocnicza została utworzona". Jednostką pomocniczą gminy jest sołectwo, jej organem wykonawczym sołtys. Przepis ten należałoby zatem czytać następująco: "przedstawiciel sołtysa". Nic nie stoi na przeszkodzie, aby udzielić pełnomocnictwa osobie, która zna się na rolnictwie i procesie szacowania szkód, a jednocześnie z uwagi na brak finansowania - zrobi to za darmo.

- Nie otrzymałam jednak odpowiedzi w jaki sposób znaleźć osobę, która za darmo poświęci swój czas i umiejętności - kwituje sołtys Góry. [/cyt

Tm - Magda Gessler o "Kuchennych rewolucjach":
źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto