Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim już dzisiaj.

Iwona Paroń
Spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim już dzisiaj
Spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim już dzisiaj Iwona Paroń
Spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim to jedna z nielicznych okazji, kiedy wieczorne obserwacje nieba sprawiają tyle przyjemności. Warto patrzeć dziś w niebo!

Spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim będzie można podziwiać od godziny 22.Środowy wieczór to jedyny taki w roku. Choć wydarzenie jest cykliczne, to warto uczestniczyć w nim już dziś. Mowa o deszczu meteorów, który specjaliści nazywają maksimum roju perseidów. Widoczne są na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, lecz 12 przypada kulminacja zjawiska.

– Meteory, które będziemy mogli dziś obserwować nazywają się perseidami, a swoją nazwę wzięły od Perseusza, jednego z gwiazdozbiorów. Obserwacja tego zjawiska jest możliwa raz w roku, kiedy ziemia krążąc po
swojej orbicie wpada w pył kosmiczny, czyli drobiny, które pozostawiają komety – wyjaśnia Tomasz Zaraś, sympatyk astronomii z Izdebna. Dodaje, że zjawisko jest tym bardziej ciekawe, że wrażenie spadających
gwiazd w powiecie międzychodzkim spotęguje szybkość poruszania się tych drobin.

– Od 15 lat jestem świadkiem maksimum roju perseidów, bo tak fachowo nazywa się to wydarzenie, i każdego rok obserwacje zaskakują mnie. Perseidy, zwane także łzami świętego Wawrzyńca mają wiele kolorów; czerwony, zielony, aż po biały. Te najjaśniej świecące nazywane są bolidami. Zachęcam do obserwacji perseidów, ponieważ ich nieobliczalność powoduje, że są tak wspaniałe – dodaje Tomasz Zaraś.
Udziela też szczegółowych instrukcji, jak przygotować się do obserwacji.

Jak przygotować się do obserwacji spadających gwiazd w powiecie międzychodzkim?
– Przede wszystkim wybierzmy punkt najbardziej wysunięty na północny – wschód. Ważne, żeby przestrzeni nie zasłaniały nam budynki i drzewa. Może być to nawet lekkie zniesienie. Kiedy już przygotujemy sobie punkt
obserwacji, należy odszukać na niebie gwiazdy ułożone w kształt literki „W” tworzące gwiazdozbiór Kasjopei. Wystarczy skierować wzrok poniżej na lewo i tam właśnie jest Perseusz – wyjaśnia.

Dodaje, że spadające gwiazdy w powiecie międzychodzkim będzie można obserwować przez kilka godzin ze środy na czwartek, już od godziny 22 nawet do 3 rano czekać będzie na nas widok spadających gwiazd. Warto zaopatrzyć się w leżaki, ciepły ubiór lub kocyki. Leżaki, pozwolą nam na przyjęcie odpowiedniej pozycji do obserwacji wybranego nas kierunku.

– Jestem w trakcie organizacji obserwacji. Zapowiedzieli się koledzy, którzy uczestniczą także w zlocie „Ciemnego Nieba”- Astro-Zone, ponieważ obserwacje w Izdebnie sprawiają im przyjemność. Zapowiedział się też
profesor z Sulęcina, który chce przyjechać z grupa uczniów. Tym razem można obserwować niebo gołym okiem. Lornetka przyda się tylko przy najmniejszych drobinach – wyjaśnia mieszkaniec Izdebna. Zachęca także do obserwacji liczenia meteorów, a następnie przekazania danych z lokalizacją oraz czasem i współrzędnymi obserwacji do organizacji astronomicznych. Zapewnia, że to świetna zabawa dla grupy znajomych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto