Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalne więzi

Magdalena Nowacka
Szczególnym kultem jest tam otoczony obraz Matki Bożej Śnieżnej
Szczególnym kultem jest tam otoczony obraz Matki Bożej Śnieżnej fot. Anna Dziedzic.
Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy przy parafii Najświętszego Imienia Jezus, otrzymało w grudniu status świątyni afiliowanej. Razem z tym kościołem, taki status dostał kościół św. Barbary w będzińskiej dzielnicy Koszelew. To jedyne, jak do tej pory kościoły w diecezji sosnowieckiej, które otrzymały w tej sprawie dekrety z Rzymu. Wiążą się z tym liczne przywileje i więź między wybranymi kościołami. Można to porównać do świeckich umów partnerskich z miastami zagranicznymi.

Jak podkreśla ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii sosnowieckiej, ta szczególna więź, to przede wszystkim więź duchowa, dzięki której na powiązane w ten sposób parafie wzajemnie spływa część, przyznanych danej świątyni, przywilejów i łask.

- W ubiegłym roku okazało się, że jest możliwość afiliacji, czyli duchowego połączenia z jedną z papieskich bazylik. Ta możliwość dotyczy jednak tylko tych parafii, gdzie w szczególny sposób rozwinięty jest kult Matki Bożej. Taką chęć zgłosiły dwie parafie z diecezji sosnowieckiej, parafia św. Barbary w Będzinie oraz w Pilicy. Obie je otrzymały - mówi ksiądz kanclerz.

Dekrety z Rzymu, nadające status świątyni afiliowanej trafiły do parafii dosłownie kilkanaście dni temu. Są one od tej chwili połączone w specjalny sposób z jedną z papieskich bazylik w Rzymie - bazyliką Santa Maria Maggiore (tzw. Matki Bożej Śnieżnej). Na razie dekret w wersji łacińskiej, trafił do oficjalnego przetłumaczenia przez jednego z teologów. Oficjalnie w Będzinie tekst dekretu, w obu wersjach, ma zostać odczytany na mszy 31 stycznia przez kanclerza kurii sosnowieckiej. I od tego momentu zacznie oficjalnie obowiązywać.

- My już to ogłosiliśmy, ale nie wykluczam, że może zorganizujemy jakąś małą uroczystość z tej okazji - mówi ojciec Wacław Michalczyk, gwardian świątyni w Pilicy.

Ze statusem świątyni afiliowanej wiążą się m.in. specjalne stałe odpusty kilka razy w roku, nadane w imieniu papieża i inne przywileje. W sanktuarium pilickim szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin. Nie jest duży (wymiary 25 37 centymetrów), ale ma bogatą historię. Powstał we Włoszech w wieku XVI bądź XVII i jest podobno jedną z najstarszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej. Ofiarowała go klasztorowi Maria Sobieska, fundatorka klasztoru. Legenda mówi, że wcześniej znaleziono go w karczmie żydowskiej. Był koronowany koronami papieskimi w 2003 roku. - Jest już u nas 256 lat. Przetrwał wszystkie wojenne zawieruchy - opowiada ojciec Michalczyk.

Obraz z Będzina ma nieco inną historię. Jego koronacja odbyła się w tym roku.

Duchowni nie chcą na razie zdradzać wszystkich tajemnic związanych z dekretem, dopóki nie zostanie oficjalnie przetłumaczony. Wiadomo jednak, że dni, w których będzie można otrzymać odpusty będzie całkiem sporo. Są one związane z dniami poświęconymi w różny sposób Matce Bożej, przede wszystkim te, w których odbywają się odpusty w bazylice Santa Maria Maggiore. Będzie można także uzyskać łaski dla dusz zmarłych.

- Oczywiście, aby otrzymać odpust, trzeba być w stanie łaski uświęcającej i spełnić jeszcze kilka innych warunków, o których jest mowa także w dekrecie - tłumaczy ksiądz Stanisław Sarowski z Będzina, czyli m.in. przystąpić do spowiedzi i komunii świętej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto