Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Port w Międzychodzie. Jak doszło do rewitalizacji aktualnej siedziby motorowodniaków?

Iwona Paroń
Gmina Międzychód dzięki przyznanym przez Lokalną Grupę Rybacką Obra – Warta dotacjom podjęła się rewitalizacji Starego Portu. Działania zmierzały w kierunku ponownego otwarcia drogi wodnej i zapewnienia możliwości cumowania. Przede wszystkim to zadbanie i zabezpieczenie środowiska naturalnego na Warcie oraz oczyszczanie dna i odmulanie zbiornika, aby zapewnić odpowiednią głębokość żeglowną na całej trasie. Kolejny etap przewidywał budowę nadbrzeża (umocnienie linii brzegowej) oraz slipu, czyli wchodząca pod wodę betonową pochylnię z szynami wyposażoną w specjalne wózki i wciągarki linowe.Stworzono także infrastrukturę techniczną (miejsce poboru prądu czy wody) i ku uciesze żeglarzy pływające stanowiska cumowania. Ostatni etap prac wymagał oderwania uwagi od międzychodzkiej Warty i skupienia wysiłku nad modernizacją Stanicy: remont pomieszczeń magazynowych przystani, remont placu manewrowego wraz z budową kanalizacji deszczowej z separatorem i oświetleniem, uzbrojenie miejsca do cumowania jednostek w kanalizację sanitarną, wodę i energię elektryczną. 

Realizacja projektu rozpoczęła się  w kwietniu 2013 roku i ze względu na liczbę zadań oraz koszt inwestycji z tym związanych zakończyła w pierwszym kwartale 2014 roku.
Gmina Międzychód dzięki przyznanym przez Lokalną Grupę Rybacką Obra – Warta dotacjom podjęła się rewitalizacji Starego Portu. Działania zmierzały w kierunku ponownego otwarcia drogi wodnej i zapewnienia możliwości cumowania. Przede wszystkim to zadbanie i zabezpieczenie środowiska naturalnego na Warcie oraz oczyszczanie dna i odmulanie zbiornika, aby zapewnić odpowiednią głębokość żeglowną na całej trasie. Kolejny etap przewidywał budowę nadbrzeża (umocnienie linii brzegowej) oraz slipu, czyli wchodząca pod wodę betonową pochylnię z szynami wyposażoną w specjalne wózki i wciągarki linowe.Stworzono także infrastrukturę techniczną (miejsce poboru prądu czy wody) i ku uciesze żeglarzy pływające stanowiska cumowania. Ostatni etap prac wymagał oderwania uwagi od międzychodzkiej Warty i skupienia wysiłku nad modernizacją Stanicy: remont pomieszczeń magazynowych przystani, remont placu manewrowego wraz z budową kanalizacji deszczowej z separatorem i oświetleniem, uzbrojenie miejsca do cumowania jednostek w kanalizację sanitarną, wodę i energię elektryczną. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku i ze względu na liczbę zadań oraz koszt inwestycji z tym związanych zakończyła w pierwszym kwartale 2014 roku. UG Międzychód
Stary Port w Międzychodzie. Jak doszło do rewitalizacji aktualnej siedziby motorowodniaków? Warto podkreślić, że inwestycja, która doskonale służy całemu społeczeństwu. Od chwili otwarcia Starego Portu organizowane są tam zawody, pikniki i festyny.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto