Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Pożarna w Międzychodzie apeluje o ostrożność

Iwona Paroń
Straż Pożarna w Międzychodzie apeluje
Straż Pożarna w Międzychodzie apeluje Iwona Paroń
Straż Pożarna w Międzychodzie apeluje do mieszkańców powiatu międzychodzkiego o zachowanie ostrożności podczas sezonu grzewczego. Rzecznik prasowy udziela kilku rad i praktycznych przestróg. Jakich?

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Z tego powodu Straż Pożarna w Międzychodzie apeluje o zachowanie czujności. Czas jest bezbarwny i bezwonny, dlatego chwila, kiedy staje się groźny dla naszego organizmu jest tak trudna do ustalenia. W związku z tym należy stawiać na profilaktykę. Tak radzi Straż Pożarna w Międzychodzie.

Czytaj także:
>> Straż Pożarna w Międzychodzie zaprasza do siedziby
>> Straż Pożarna w Międzychodzie: Wybuch gazu w Sierakowie

Rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Międzychodzie, Sławomir Madaj wyjaśnia, że niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), który blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

- W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza, użytkować sprawne techniczne urządzenia, stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia, nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien oraz nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej - wylicza Sławomir Madaj ze Straży Pożarnej w Międzychodzie.

W związku z rozpoczętym już okresem grzewczym Komenda Powiatowa PSP w Międzychodzie kolejny raz informuje, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto