Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Super Księżyc 2016 - Prawie cała Polska nie widziała księżyca. Izdebno tak

Krzysztof Sobkowski
Tomasz Zaraś to pasjonat astronomii, mieszkaniec podsierakowskiego Izdebna
Tomasz Zaraś to pasjonat astronomii, mieszkaniec podsierakowskiego Izdebna Krzysztof Sobkowski
Super Księżyc 2016. W poniedziałkowe popołudnie (14 listopada) można było podziwiać Super Księżyc. Zjawisko ostatni raz wystąpiło 70 lat temu. Pogoda spłatała obserwatorom jednak figla. Prawia cała Polska nie widziała księżyca. Izdebno za to tak.

Super Księżyc 2016. Na tę obserwację astronomiczna Polska musiała czekać aż 70 lat. 70 lat temu bowiem Księżyc ostatni raz znalazł się w perygeum wobec Ziemi, czyli w najbliższej odległości od naszej planety. Wielu się jednak zawiodło, bo niemal w całej Polsce obserwacje nieba astronomom pokrzyżowała aura. To, czego nie dało się zobaczyć z Warszawy czy Poznania, udało się w podsierakowskim Izdebnie.

- Super Księżyc, bo tak nazywa się to zjawisko to najbliższe położenie księżyca wobec Ziemi - wyjaśnia Tomasz Zaraś, pasjonat astronomii z Izdebna. - Księżyc ma orbitę eliptyczną, więc raz znajduje się bliżej Ziemi, raz dalej. Super Księżyc, jest zjawiskiem dość częstym, w każdej dekadzie przypada prawie co roku ale tym razem zbliżył się do Ziemi naprawdę blisko, dystansem osiągając prawie rekordowe wartości. Najbliższe położenie od naszej planety to perygeum. Najdalsze nazywamy apogeum. W praktyce wygląda to tak, że średnia odległość księżyca od Ziemi to 384,400 tys. km. W perygeum ta odległość wynosi 356,529 tys. km, a więc tego dnia księżyc przybliża się do Ziemi o prawie 30 tys. km opowiada Tomasz Zaraś.

Super Księżyc 2016. Obserwacja Super Księżyca w poniedziałkowe popołudnie nie była jednak łatwa. W całej Polsce chmury zakrywały niebo, temperatura spadła poniżej zera stopni i miejscami wiał chłodny wiatr.

- Super Księżyc miał pojawić się o godz. 16.33. Ale chmury sprawiły, że ja zaobserwowałem go tuż przed godz. 17. Ponadto zawiesił mi się sprzęt fotograficzny. Czego jednak nie robi się dla astronomii? Widok Super Księżyca sprawił, że wszystkich przeciwności, które się pojawiły po drodze później się po prostu nie pamięta - opowiada Tomasz Zaraś.

Super Księżyc 2016. Ciekawostką jest, że naukowcy NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w Stanach Zjednoczonych) uważają, że tego dnia księżyc jest o 14 proc. większy niż wtedy, kiedy znajduje się w apogeum i o 30 proc. jaśniejszy.

Według wyliczeń astronomów, kolejne takie zjawisko będzie można obserwować z Ziemi 25 listopada 2034 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto