Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. O patriotyzmie i jego odcieniach "opowiadała" muzyka. W bazylice odbył się piękny koncert chóralny

Magda Prętka
Magda Prętka
W czwartkowe popołudnie, 11 listopada szamotulską bazylikę wypełniło czyste piękno muzyki. Choć frekwencja mogłaby być znacznie wyższa, koncert chóralny pt. „Odcienie Patriotyzmu” stał się ważnym wyrazem pamięci o historii

Koncert "Odcienie Patriotyzmu"

Utwory Moniuszki, Kochanowskiego, Nowowiejskiego, pieśni legionowe, kompozycje współczesne pięknym słowem otulone – w tak szczególnym dla Polski dniu, jakim jest 11 listopada, to właśnie one opowiadały o patriotyzmie, który nie zawsze wyrażany musi być wprost. Wszak miłość do Ojczyzny kryje się też w pamięci o jego kulturze. I w muzyce, dla której tradycja często pozostaje wartością nadrzędną. Tradycja, będąca składnikiem historii.

Tytuł czwartkowego koncertu nie był zatem przypadkowy. Choć szamotulska bazylika nie wypełniła się po brzegi, w istocie tętniła miłością do kraju w przeróżnych odcieniach – zgodnie z emocjami, jakie za sprawą muzyki budziły się w sercach słuchaczy i słuchaczek.

Przepiękne prezentacje chóralne

Opowieść o patriotyzmie w dźwięku zaklętym rozpoczął Chór „Lutnia” z Międzychodu pod dyrekcją Stefana Kaszyńskiego. W prezentowanym repertuarze – oprócz tradycyjnych pieśni chóralnych – znalazły się także „Legiony” - utwór śpiewany niegdyś przez żołnierzy dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Nic zatem dziwnego, że wybrzmiał on w sposób szczególny.

Szczególny był również występ Antoniny Witajewskiej, która przy akompaniamencie pianina Remigiusza Skorwidera wykonała m.in. utwory współczesne, odwołujące się jednak zarówno do tematyki, jak i nastroju koncertu. Piosenkę „Biały Krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar wiele osób szeptem nuciło wraz z artystką. Jej wspaniały głos zestawiony z subtelnym dźwiękiem zachwycał i wzruszał zarazem.

Szamotuły. Przedszkolaki w tańcu opowiadały o swojej miłości...

Wzruszeń nie brakowało także podczas prezentacji Chóru „Cantabile” z Szamotuł pod dyrekcją wspomnianego Remigiusza Skorwidera. W tym przypadku to właśnie tradycja zagrała pierwsze skrzypce, przypominając o dokonaniach polskich kompozytorów. Ciekawy, w istocie bardzo ważny był akcent lokalny. Pieśń szamotulska „Sprzedała szydło” Feliksa Nowowiejskiego stała się poniekąd wyrazem patriotyzmu w skali mikro. Pamięć o Małej Ojczyźnie – jej kulturze i sztuce, to też dowód na przywiązanie do regionu, chęć kultywowania i pielęgnowania spuścizny przodków.

Koncert „Odcienie Patriotyzmu” był pięknym zwieńczeniem Święta Niepodległości w Szamotułach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto