Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Przy Zamku Górków wręczono promesy dla wielkopolskich jednostek OSP [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Aż 32 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych działających w Wielkopolsce otrzymają wsparcie finansowe na zakup wozów bojowych. W poniedziałek, 31 maja druhny i druhowie z całego województwa odebrali promesy w Szamotułach. Uroczysty apel odbył się przy Zamku Górków

Promesy dla wielkopolskich jednostek OSP

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele rządu w terenie, władze centralne i wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej, komendanci powiatowi, strażacy zawodowi, a także liczne grono druhów i druhen z wielkopolskich OSP zawitało w poniedziałek do Szamotuł. W samo południe na terenie Muzeum Zamek Górków rozpoczął się uroczysty apel, w trakcie którego ochotnicy z 32 jednostek odebrali rządowe promesy na zakup wozów bojowych. 10 jednostek natomiast, decyzją Komendanta Głównego PSP, zostało włączonych do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Dla 5 z nich było to przedłużenie okresu włączenia na kolejnych 5 lat, pozostałe w systemie zaczną dopiero funkcjonować.

Jednostki OSP ważnym elementem Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego

Do tego jak ważne jest wsparcie finansowe przyznawane Ochotniczym Strażom Pożarnym odniósł się nadbryg. Dariusz Matczak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu.

- Od ponad 5 lat na terenie naszego kraju funkcjonuje ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych, którego celem jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w niezbędny sprzęt do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych czy awarii technologicznych zagrażających życiu i zdrowiu osób, mieniu lub środowisku naturalnemu. Program ten obejmuje wsparcie finansowe z budżetu państwa na zakup samochodów ratowniczo - gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które jako organizacje pozarządowe stanowią ważny element Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego oraz całego systemu bezpieczeństwa - podkreślał nadbryg. Matczak.

Szamotuły. Wojewoda Wielkopolski spotkał się z samorządowcam...

Do wielkopolskich jednostek OSP trafią 32 nowe samochody ratowniczo - gaśnicze

Dzięki wspomnianym środkom, w latach 2016 - 2020 do wielkopolskich jednostek OSP trafiło 151 średnich i ciężkich samochodów ratowniczo - gaśniczych o łącznej wartości ponad 131 mln zł. W tym roku zakupione zostaną 32 kolejne pojazdy, których wartość przekroczy 27 milionów. Rządowe promesy stały się symbolicznym gwarantem pomocy, a zarazem odpowiedzią na rosnące potrzeby druhen i druhów w zakresie ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

Nowe wozy bojowe służyć będą ochotnikom z powiatów: chodzieskiego (Stróżewo, Wyszyna, Szamocin), czarnkowsko - trzcianeckiego (Rosko), gostyńskiego (Pępowo), jarocińskiego (Wilkowyje, Żerków), kaliskiego (Stawiszyn, Pólko, Tykadłów), kępińskiego (Bralin, Perzowo), kolskiego (Wrząca Wielka, Brdów), konińskiego (Lądek, Węglewo, Barłogi, Kramsko), kościańskiego (Czacz), obornickiego (Pruśce), ostrowskiego (Odolanów), pilskiego (Łobżenica), poznańskiego (Mosina, Poznań - osiedle Kwiatowe, Latalice), rawickiego (Sobiałkowo, Chojno), słupeckiego (Słupca, Szydłowo, Zagórów), szamotulskiego (Duszniki) i wolsztyńskiego (Kaszczor).

Krajowy system to elita - najlepsze jednostki z najlepszych

Niemniej uroczysty stał się także akt wręczenia decyzji o włączeniu jednostek do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Odebrali je przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych działających w: Targowej Górce (powiat wrzesiński), Marzeninie (powiat wrzesiński), Międzychodzie (powiat międzychodzki), Ludwinowie (powiat jarociński), Mrowinie (powiat poznański), Stróżewie (powiat chodzieski), Gowarzewie (powiat poznański), Pecnej (powiat poznański), Kaczlinie (powiat międzychodzki) i Baborowie (powiat szamotulski).

- Druhowie, chcę wam pogratulować otrzymanych promes. Wiem, że zakup pojazdu to zadanie bardzo trudne. Swoje działania podjęliście pewnie bardzo dawno poczynając od kroków skierowanych do władz samorządowych. Dziękuję burmistrzom, wójtom, radnym - za to, ze przyznali środki. Wiem, że często sięgaliście też do własnej kasy. My ze swojej strony też staramy się dołożyć - tak, by starczyło na ciężki samochód. Dzięki tym promesom możecie już ogłaszać przetargi. mam nadzieję, że nie będzie żadnych problemów - mówił Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Arkadiusz Przybyła - Gratuluję również jednostkom włączonym do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego - tym, które włączone są po raz kolejny i tym, które po raz pierwszy. Krajowy system to elita - najlepsze jednostki z najlepszych - zaznaczał.

Do podziękowań i gratulacji dołączył także Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński zauważając, że służba strażaków ochotników odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i sprawnym działaniu Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

- W naszym województwie w tym systemie, obok 44 jednostek ratowniczo – gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej mamy ponad 400 jednostek ochotniczych i blisko półtora tysiąca jednostek OSP działających poza Krajowym Systemem Ratowniczo – Gaśniczym. Nic dziwnego, że to druhowie ochotnicy często pierwsi docierają do potrzebujących i z poświęceniem ratują życie, zdrowie i mienie. Wyjeżdżanie do wypadków komunikacyjnych, pożarów i zmaganie się z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych wymaga odwagi i umiejętności, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Kluczową sprawą jest wyposażenie w nowoczesny sprzęt zapewniający powodzenie akcji i bezpieczeństwo ratowników – mówił wojewoda gratulując zarazem jednostkom włączonym do wspominanego systemu. - To oznacza potwierdzenie państwa wysokiej gotowości operacyjnej, posiadania odpowiedniego sprzętu i systemów łączności, a przede wszystkim wysokiego poziomu kwalifikacji – podkreślał.

On także, podobnie jak inni goście dziękował służbom ratowniczym za pełną zaangażowania pracę na rzecz społeczności lokalnych. W sposób szczególny wyrażał wdzięczność wobec aktywności druhów i druhen, którzy włączyli się w walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

W istocie trudno przecenić rolę, jaką jednostki OSP odgrywają w życiu codziennym Polek i Polaków, dbając również o bezpieczeństwo mieszkańców i mieszkanek powiatu szamotulskiego.

W trakcie uroczystości wielokrotnie odnoszono się do konsultowanego obecnie i wzbudzającego ogromne emocje projektu ustawy o OSP. Goście przekonywali jednak, że strażacy ochotnicy nie powinni się niczego obawiać, a kompromis w wielu kwestiach z pewnością uda się wypracować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto