Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. SP ZOZ sfinansuje studia pielęgniarskie. Chętne osoby mogą się zgłaszać

Magda Prętka
Magda Prętka
W ramach programu, w najbliższym roku akademickim SP ZOZ zamierza wesprzeć finansowo 10 - 15 osób
W ramach programu, w najbliższym roku akademickim SP ZOZ zamierza wesprzeć finansowo 10 - 15 osób Magda Prętka
Szpital w Szamotułach wesprze finansowo osoby kształcące się na kierunkach pielęgniarskich. Warunek jest jeden - po zakończeniu nauki będą musiały zawodowo związać się na pewien czas z SP ZOZ-em. Zainteresowanie programem jest spore, nabór wciąż trwa

Szpital sfinansuje studia pielęgniarskie

Szamotulski SP ZOZ postanowił wyjść na przeciw prognozowanym problemom kadrowym, związanym z tzw. białym personelem. Choć obecnie szpital nie boryka się z brakiem pielęgniarek (obecnie w lecznicy pracuje ich ok. 140; trudności pojawiają się w okresie urlopowym), w najbliższych latach sytuacja ta może znacząco się zmienić. Pragnąc zabezpieczyć kadrę na przyszłość, lecznica uruchomiła program finansowania studiów na kierunku pielęgniarstwo. Nabór ruszył w połowie sierpnia.

- Pomysł wynika z prognoz demograficznych i kadrowych, według których w najbliższych 5 latach ponad 20 szamotulskich pielęgniarek może odejść na emeryturę. Chodzi nam o zapewnienie mieszkańcom powiatu szamotulskiego ciągłości leczenia także za kilka lat - tłumaczy Wojciech Jędrych, rzecznik prasowy szamotulskiego SP ZOZ-u - Pielęgniarek w całej Polsce brakuje. W związku ze średnią wieku pracujących pielęgniarek - ponad 50 lat - w najbliższych latach spodziewamy się, że będą zamykane oddziały i poradnie z powodu braku fachowej kadry pielęgniarskiej. Staramy się temu zapobiec - przynajmniej w naszej powiatowej skali - dodaje.

Ile będzie wynosić wsparcie?

Wsparcie finansowe będą mogły otrzymać osoby, które zakwalifikują się do programu i zostaną przyjęte na 3 - letnie studia licencjackie. Zgodnie z założeniem, w najbliższym roku akademickim będzie to 10 - 15 osób.

- Ta liczba jest elastyczna i w przypadku zwiększonego zainteresowania rozważymy możliwość przyjęcia dodatkowej liczby kandydatów - mówi Jędrych.

Z oferty skorzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w tym także osoby kształcące się już na kierunkach pielęgniarskich, opiekunki i opiekunowie medyczni, ratownicy medyczni.

Wysokość wsparcia zależeć będzie m.in. od trybu nauki. W przypadku studiów dziennych szacuje się ją na 5 - 6 tys. zł (wysokość rocznego czesnego, w zależności od uczelni). Studia zaoczne natomiast zostaną sfinansowane w całości.

- Najbardziej zdeterminowanym osobom pomożemy, oferując pracę na czas studiów - zaznacza rzecznik szpitala w Szamotułach.

Zatrudnienie w SP ZOZ-ie

Warunkiem uczestnictwa w programie jest deklaracja podjęcia pracy w SP ZOZ-ie po zakończeniu nauki. Szczegóły będą ustalone indywidualnie, choć dyrekcja szpitala przyjęła za "wyjściowy" okres 7 lat. Równocześnie będzie dążyć do tego, by stworzyć pielęgniarkom / pielęgniarzom warunki skłaniające do związania się z lecznicą na dłużej.

Jak się okazuje - zainteresowanie programem jest spore. Zaledwie w ciągu tygodnia od jego ogłoszenia, SP ZOZ otrzymał już 8 zgłoszeń i blisko 20 telefonów z zapytaniem o szczegóły naboru. Czekamy na kolejne - mówi z uśmiechem Wojciech Jędrych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto