Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego: fachowa pomoc bez skierowań i odpłatności

Magda Prętka
Magda Prętka
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego świadczy fachową pomoc mieszkańcom i mieszkankom powiatu szamotulskiego oraz międzychodzkiego - bez skierowań i jakiejkolwiek odpłatności
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego świadczy fachową pomoc mieszkańcom i mieszkankom powiatu szamotulskiego oraz międzychodzkiego - bez skierowań i jakiejkolwiek odpłatności 123 rf
Mieszkańcy oraz mieszkanki powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego mogą korzystać już z usług Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego. Placówka obejmuje wsparciem osoby dorosłe. Pomoc świadczona jest całkowicie bezpłatnie

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Szamotułach

Wraz z początkiem października w Szamotułach działalność rozpoczęło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. To placówka szczególna, która w ramach oferowanych usług obejmuje pomocą i wsparciem psychologiczno – psychiatrycznym osoby mieszkające zarówno na terenie powiatu szamotulskiego, jak i międzychodzkiego. Co ważne - pomoc udzielana jest tu bezpłatnie, bez konieczności posiadania skierowania, czy ubezpieczenia zdrowotnego. Jak to możliwe?

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, to w istocie projekt realizowany przez Spółdzielnię socjalną „Uciec Dysforii” z Obornik w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Działanie 7.2 Usługi społeczne i zdrowotne). Konkurs w tym zakresie ogłoszony został przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, a wspomniana spółdzielnia otrzymała wsparcie na jego realizację.

Istotą przedsięwzięcia jest zaś zapełnienie tzw. białych plam w obszarze zdrowia psychicznego występujących w różnych rejonach Wielkopolski. A te dostrzeżono m.in. na terenie sąsiadujących ze sobą powiatów: szamotulskiego i międzychodzkiego. To też bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców i mieszkanek korzystających z pomocy społecznej i nie tylko.

Jak działa centrum?

Centrum świadczy pomoc osobom dorosłym. Niewykluczone jednak, że w niedalekiej przyszłości z jego usług skorzystać będą mogły również dzieci i młodzież. Zgodnie z założeniem – w ciągu 72 godzin od zgłoszenia uczestnicy i uczestniczki projektu muszą spotkać się z psychologiem triażowym. W najprostszym ujęciu, to psycholog „pierwszego kontaktu”, który dokonuje wstępnej diagnozy i – w zależności od potrzeb – kieruje daną osobę do kolejnych specjalistów – psychologów, psychoterapeutów itp.

Obecnie przyjmujemy zainteresowane osoby na bieżąco. Pracujemy zresztą w godzinach od 8.00 rano do 20.00 wieczorem, w związku z czym psycholog triażowy zawsze jest na dyżurze – tłumaczy Adriana Wenc, szefowa centrum – Mówiąc kolokwialnie – można do nas przyjść prosto z ulicy. Jeśli zespół nie będzie pracować z innymi osobami, pomoc zostanie udzielona w stosunkowo krótkim czasie, najpóźniej natomiast w ciągu 72 godzin – dodaje.

Placówka dedykowana jest przede wszystkim osobom, które znalazły się w jakimś kryzysie. To może być np. utrata pracy, z czym – szczególnie w dobie pandemii koronawirusa – wiele osób nie potrafi sobie samodzielnie poradzić.

"Stawiamy na pracę zespołową"

Zespół tworzą zarówno osoby młode, jak i te z bogatym doświadczeniem zawodowym. Kadra celowo została zbudowana właśnie w ten sposób, by specjaliści rozpoczynający pracę w zawodzie mogli czerpać wiedzę od fachowców z wieloletnim stażem, wzajemnie się uzupełniając.

- Stawiamy na pracę zespołową – przede wszystkim dlatego, by lepiej, szerzej i dokładniej przeanalizować sytuację danej osoby i pomóc jej w jak największym zakresie – mówi Adriana Wenc.

Ważnym ogniwem zespołu jest pracownik socjalny, który bada sytuację uczestników i uczestniczek projektu głównie pod kątem tego, czy ich podstawowe potrzeby bytowe (m.in. mieszkaniowe) są zaspokajane.

- Wychodzimy z założenia, że aby człowiek mógł pracować nad swoim zdrowiem psychicznym - mówiąc wprost - musi mieć co jeść i gdzie mieszkać. W innym przypadku terapia nie przyniesie efektów, stąd też tak ważna jest tu rola pracownika socjalnego – tłumaczy Wenc.

Centrum działa nie tylko stacjonarnie

Oprócz pomocy udzielanej stacjonarnie, centrum prowadzi całodobowy telefon zaufania. Dzwoniąc pod numer 535 310 305 potrzebujące osoby o każdej porze dnia i nocy będą mogły porozmawiać z dyżurującym psychologiem i otrzymać wsparcie. To jednak nie wszystko.

Zdając sobie sprawę z potrzeb społeczności lokalnej, placówka uruchomiła zespół mobilny składający się z psychologa, pracownika socjalnego i pielęgniarki. Specjaliści docierają do osób, które z różnych względów samodzielnie nie są w stanie pojawić się w centrum. Uwarunkowane może być to stanem zdrowia i schorzeniami lub brakiem motywacji.

- Zadaniem psychologa jest sprawdzenie, czy taką osobę uda się zmotywować do tego, by w dalszej perspektywie czasowej sama do nas dotarła. Osoby leżące zespół oczywiście będzie odwiedzał w miejscu ich zamieszkania. Rola pielęgniarki również jest tu kluczowa, gdyż osoby długotrwale przebywające w domach często są zaniedbane. Pielęgniarka ma zatem ocenić, czy w pierwszej kolejności taka osoba nie wymaga hospitalizacji, a dopiero później pracy terapeutyczno – wsparciowej. Pracownik socjalny z kolei może bez zbędnej zwłoki zadziałać w strukturę pomocy społecznej – tłumaczy szefowa centrum.

Człowiek ma czuć się tu bezpiecznie i dobrze

Ostatnim „ogniwem” placówki jest zaś Klub Aktywności Społecznej w ramach, którego odbywa się terapia zajęciowa. Z tej formy wsparcia – jak mówi Adriana Wenc - skorzystać mogą osoby, które od razu nie wchodzą w proces terapeutyczny lub w jego trakcie specjalista zauważa, że taka forma terapii byłaby wskazana. Tu warto podkreślić, że spotkania klubu prowadzi fachowiec z dyplomem właśnie w zakresie terapii zajęciowej, co jest niezwykle rzadkie.

- Centrum ma być czymś pomiędzy szpitalem, a poradnią lekarską. Przychodząc tu człowiek ma czuć się bezpiecznie i dobrze. Wychodzimy z założenia, że nie ma ludzi z problemami. Są osoby, którym coś w życiu się przydarzyło i trzeba do nich wyciągnąć rękę, porozmawiać z nimi, by móc pójść o krok do przodu – komentuje Wenc.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 - 20.00 przy Alei 1-go Maja 12 A w Szamotułach. Rejestracji można dokonać telefonicznie, dzwoniąc pod nr tel. 530 310 305. Korzystanie z usług placówki jest bezpłatne.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto