Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklarka Trzcielska: U podnóża nasypu kolejowego znaleziono wojenny grób [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Poznańska Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost przeprowadziła kolejne w naszej okolicy ekshumacje. U podnóża nasypu kolejowego nieczynnej od dawna linii Zbąszyń – Międzychód znajdował się zapomniany wojenny grób.

Pomost poinformował na swoim Facebooku, że w środę 2 marca tego roku prowadzono prace ekshumacyjne w Szklarce Trzcielskiej, pow. nowotomyski (woj. wielkopolskie).

- U podnóża nasypu kolejowego nieczynnej od dawna linii Zbąszyń – Międzychód znajdował się zapomniany wojenny grób. W jego wnętrzu odkryliśmy pochówek trzech osób narodowości niemieckiej – poinformowano.

Jak wskazano, znalezione przy szczątkach przedmioty wskazują, iż w mogile pochowano dwóch kolejarzy oraz członka formacji SA. Identyfikacja tych pierwszych jest potencjalnie możliwa dzięki odkrytym znakom tożsamości Dyrekcji Kolei Rzeszy w Poznaniu (Reichsbahndirektion Posen).

- Kości ich kończyn nosiły ślady wielokrotnych złamań, które powstały zapewne w wyniku wybuchu bądź wypadku. Z kolei na czaszce członka SA zarejestrowaliśmy ranę postrzałową w kości potylicznej, co sugeruje, iż mężczyzna ten zginął w wyniku egzekucji – dodano.

To kolejna w ciągu ostatnich kilku miesięcy ekshumacja w tym regionie. Wcześniej, w październiku Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost prowadziła prace w  Nowym Dworze pod Skwierzyną.

- Na wschód od miejscowości zlokalizowaliśmy grób trzech żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945 r. Przy ich szczątkach znajdował się jeden nieprzełamany i silnie skorodowany znak tożsamości. Ponadto w grobie odkryliśmy liczne elementy ekwipunku żołnierskiego, które zdeponowano przy nogach poległych. Wśród nich była amunicja strzelecka i granaty ręczne, które zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu – informowano wówczas.

W komentarzach pod wpisem jeden z internautów przypomniał, że to nie pierwsze takie odkrycie w rejonie Nowego Dworu. W 2014 roku w okolicach miejscowości, w Puszczy Noteckiej również ekshumowano szczątki niemieckiego żołnierza.

Dodać należy, że Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

- Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt mailowy [email protected] telefonicznie pod nr 601 469 494 lub poprzez nasz profil na Facebooku.

Grupa Pomost powstała w 1997 roku w Poznaniu, po to by – jak możemy przeczytać na stronie Pomostu - spróbować w jakiś sposób naprawić zło, jakie wytworzyło się między narodami Polski i Niemiec na przestrzeni zwłaszcza ostatnich 60 lat. Założycielami stowarzyszenia byli Polacy i kilku obywateli Niemiec. W 2003 roku w ramach grupy powstała sekcja archeologii wojskowej, która rozpoczęła pierwsze ekshumacje głównie na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto