Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice Pamięci na grobach Powstańców. Jest inicjatywa

Iwona Paroń
Tablice Pamięci na grobach Powstańców. Jest inicjatywa
Tablice Pamięci na grobach Powstańców. Jest inicjatywa Iwona Paroń
Tablice Pamięci na grobach Powstańców to inicjatywa podjęta przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Sierakowskiej. Teraz chce kontynuować ją Koło Historyczne Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sierakowie.

Mija 98. rocznica Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło niepodległość naszym przodkom. Wydaje się, że do obchodów setnej rocznicy jest więc sporo czasu. Tymczasem są już pierwsze próby mobilizacji do rozpoczęcia przygotowań.

Pisaliśmy już o inicjatywie Romana Chalasza i Artura Paczesnego, którzy w styczniu 2019 roku chcą wydać Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich Powiatu Międzychodzkiego. Także inni chcą sprawić, aby setna rocznica była wyjątkowa, a pamięć o powstańcach wiecznie żywa. Dlatego też Koło Historyczne Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sierakowie zamierza kontynuować działania zapoczątkowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Sierakowskiej.

- W Sierakowie 8 stycznia 1919 roku, natomiast w Międzychodzie 17 stycznia roku 1920 datuje się uzyskanie tej prawdziwej niepodległości, którą odzyskaliśmy dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu. Chcemy, aby o tym pamiętano - mówią Ryszard Jaskuła i Jarosław Łożyński, którzy zapoczątkowali oznaczanie powstańczych grobów. Warto bowiem dodać, że na sierakowskim cmentarzu większość powstańczych grobów wyróżniono już pamiątkowymi tablicami.

- Teraz apelujemy do mieszkańców Międzychodu i okolic, aby na wszystkich cmentarzach powiatu międzychodzkiego znalazły się tablice upamiętniające bohaterów tej ziemi. Będziemy zabiegali także o wsparcie tej inicjatywy przez sponsorów. Ponadto zachęcamy rodziny, które chcą przygotować pamiątkowe tabliczki do konsultacji z Kołem Historycznym, ponieważ są dwa ich oficjalne wzory. Pomożemy przy ich przygotowaniu - zapewniają jego członkowie. Proszą też te rodziny pragnące wyróżnić groby, w których spoczywają powstańcy, nawet jeśli na ich płytach nie zachowały się już inskrypcje dotyczące spoczywającego w nim uczestnika Powstania Wielkopolskiego.

Roman Chalasz, który z grupą historyków i regionalistów chce zebrać i wydać „Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich Powiatu Międzychodzkiego” podkreśla, że inicjatywa Almanachu, także tablic na grobach, jest na tyle wczesna, aby udało zaangażować się społeczeństwo oraz lokalne władze.

Ucho prezesa podbija internet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto