Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice upamiętniające Powstańców będą na wszystkich mogiłach?

Iwona Paroń
Tablice upamiętniające Powstańców będą na wszystkich mogiłach?
Tablice upamiętniające Powstańców będą na wszystkich mogiłach? Iwona Paroń
Tablice upamiętniające Powstańców będą na wszystkich mogiłach? Niemal dokładnie rok dzieli nas od obchodów setnej, czyli jubileuszowej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polaków. Nieco więcej niż rok pozostało do setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło wolność między innymi mieszkańcom ziem powiatu międzychodzkiego.

Tablice upamiętniające Powstańców będą na wszystkich mogiłach? Towarzystwo Miłośników Ziemi Sierakowskiej ponownie zwraca się z gorącym apelem do rodzin i bliskich o upamiętnienie tablicami powstańców złożonych w mogiłach na cmentarzach naszego powiatu.

Warto podkreślić, że przygotowania do obchodów rocznicy trwają już od 2016 roku. Pisaliśmy już o inicjatywie Romana Chalasza, który w styczniu 2019 roku chce wydać Wielki Almanach Powstańców Wielkopolskich Powiatu Międzychodzkiego. Także inni sierakowianie chcą sprawić, aby setna rocznica była wyjątkowa, a pamięć o powstańcach wiecznie żywa. Dlatego też Towarzystwo Miłośników Ziemi Sierakowskiej kontynuuje rozpoczęte kilka lat temu działania i zachęca, aby taki tabliczki wskazujące groby bohaterów zdobiły też groby na wszystkich cmentarzach powiatu.

- W Sierakowie 8 stycznia 1919 r., natomiast w Międzychodzie 17 stycznia roku 1920 datuje się uzyskanie tej prawdziwej niepodległości, którą odzyskaliśmy dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu. Chcemy, aby o tym pamiętano - mówią Ryszard Jaskuła i Jarosław Łożyński z Towarzystwa Miłośników Ziemi Sierakowskiej. Warto bowiem dodać, że na sierakowskim cmentarzu większość powstańczych grobów wyróżniono już pamiątkowymi tablicami.
- Teraz apelujemy do mieszkańców Międzychodu, Kwilcza i Chrzypska. Będziemy zabiegali także o wsparcie tej inicjatywy przez sponsorów. Bowiem są mogiły, które znajdują się już bez opieki rodziny i przyjaciół. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać sodki, aby upamiętnić bezimiennych bohaterów. Ponadto zachęcamy rodziny, które chcą przygotować pamiątkowe tabliczki do konsultacji z Towarzystwem Miłośników Ziemi Sierakowskiej, ponieważ są dwa oficjalne wzory. Pomożemy przy ich przygotowaniu - zapewniają jego członkowie.

Proszą też rodziny pragnące wyróżnić groby, w których spoczywają powstańcy, nawet jeśli na ich płytach nie zachowały się już inskrypcje dotyczące spoczywającego w nim uczestnika Powstania Wielkopolskiego. Koszt wykonania takiej tablicy to około 200 złotych.

- Wciąż oczywiście także prosimy o dostarczanie zdjęć oraz innych pamiątek po powstańcach z naszego terenu - zachęcają regionaliści.

- Czym jest wolność wie ten, kto ją stracił, a miarą w walce o nią są krzyże, częściej na grobach niż te na piersi - za zasługi. Wolność na naszych ziemiach nie była przesądzona w żadnych decyzjach ani deklaracjach politycznych. Wywalczyli ją nasi przodkowie. Teraz my możemy zrobić coś dla nich - kwituje Ryszard Jaskuła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto