Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum Rybackie w Zespole Szkół w Sierakowie. Jak reaktywowano kierunek - pamiętacie?

Iwona Paroń
LGR Obra - Warta
Technikum Rybackie w Zespole Szkół w Sierakowie. Jak reaktywowano kierunek - pamiętacie? Tradycje związane z rybactwem i rybołóstwem na terenie gminy Sieraków są bardzo silne, choć przez moment były zapomniane. Dziś sierakowska szkoła kształci znów w tym kierunku.

Technikum Rybackie w Zespole Szkół w Sierakowie. Jak reaktywowano kierunek - pamiętacie? Warto podkreślić, że stworzenie możliwości nauki w tym kierunku wymagało współpracy kilku podmiotów. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli dodamy, że tylko kilka szkół w Polsce oferuje naukę w tym zawodzie. Wysiłki, aby wznowić edukację to działania podjęte przez Starostwo Powiatowe w Międzychodzie, Gminę Sieraków oraz Lokalną Grupę Rybacką „Obra - Warta”.

W 2013 roku Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta zorganizowało konkurs skierowany do uczniów trzecich klas gimnazjalnych, którego pośrednim celem była promocja reaktywowanego kierunku kształcenia jakim jest technik rybactwa śródlądowego. W konkursie uczestniczyła młodzież z Sierakowa, Międzychodu, Bledzewa, Zbąszynia oraz Chrośnicy. Wszyscy wzięli udział w dwudniowych warsztatach, które odbywały się w Zespole Szkół w Sierakowie.

Pierwszy skuteczny nabór uczniów w kierunku technik rybak udało się przeprowadzić na rok szkolny 2014/2015. Naukę rozpoczęło wówczas 10 osób, w tym jedna dziewczyna. Tym samym reaktywowano kierunek po 5 latach przerwy.

Nabór na rok szkolny 2018/2019 będzie piątym już naborem w tym kierunku. Zainteresowanie młodzieży utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie. Należy jednak zaznaczyć, że zachętą ma być prowadzenie zajęć nie tylko w murach szkoły, ale także praktyczne zajęcia terenowe w gospodarstwach i zakładach specjalistycznych, w tym zlokalizowanych za granicą (Czechy, Niemcy). Natomiast rodzice i opiekunowie uczniów, spoza powiatu, zainteresowanych tym kierunkiem są zapewnieni o praktycznym rozwiązaniu jakim jest internat obok szkoły. Obowiązuje w nim niska odpłatność za pobyt, a bliska lokalizacja pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa dla wychowanków oraz znaczące obniżenie kosztów związanych z procesem dydaktycznym.

Zobacz także:
>> Stypendia dla uczniów technikum rybackiego
>> Jak wyglądało spotkanie w 2013 roku w Zespole Szkół?

Samochód dostawczy zderzył się z osobowym. Poważnie wyglądający wypadek w tunelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto