Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tragiczny wypadek w Ryżynie 2019. Jędrzej O. póki co nie zostanie tymczasowo aresztowany

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Sąd ponownie nie zgodził się na tymczasowy areszt dla oskarżonego Jędrzeja O. Prokuratura i pełnomocnicy stony pokrzywdzonej nie wykluczają złożenia zażalenia na tę decyzję (zdjęcia z 23 września 2021 roku).
Sąd ponownie nie zgodził się na tymczasowy areszt dla oskarżonego Jędrzeja O. Prokuratura i pełnomocnicy stony pokrzywdzonej nie wykluczają złożenia zażalenia na tę decyzję (zdjęcia z 23 września 2021 roku). Krzysztof Sobkowski
Jędrzej O. nie trafi do tymczasowego aresztu, ale musi się liczyć z częstszymi wizytami w komisariacie policji i obowiązkiem informowania policjantów o swoich wyjazdach na okres dłuższy niż 24 godziny. Tak we wtorek 4 stycznia zadecydował Sąd Rejonowy w Szamotułach. Tymczasowego aresztu domaga się prokuratura i pełnomocnicy strony pokrzywdzonej po tym, jak mężczyzna nadal kierował pojazdami mechanicznymi mimo iż – po tragicznym wypadku w Ryżynie w 2019 roku – nie może tego robić.

We wtorek 4 stycznia przed Sądem Rejonowym w Szamotułach odbyło się posiedzenie w przedmiocie tymczasowego aresztowania Jędrzeja O. Mężczyzna jest oskarżony o spowodowanie tragicznego wypadku 21 lipca 2019 roku w Ryżynie. Tej nocy auto prowadzone przez niego na łuku drogi wypadło z niej, uderzyło w drzewo i stanęło w płomieniach. Od auta zapaliło się też okoliczne pole zboża. Wskutek tego zginęło dwoje młodych ludzi: Wioletta i Michał, a Kinga została ciężko ranna.

W listopadzie 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Szamotułach oskarżyła kierowcę o nieumyślne spowodowanie wypadku. Grozi mu za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Śledczy wnioskują o najwyższą karę, bo biorą pod uwagę zachowanie oskarżonego po wypadku. Jędrzej O. ma nie stawiać się na dozory policyjne, a także – mimo iż ma zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi – ciągle nimi jeździ. Za kierownicę auta wsiadł na przykład 6 września 2021 roku pod Gostyniem i został zatrzymany przez tamtejszą policję. Ale najpierw nie zatrzymał się do kontroli drogowej po tym, jak w terenie zabudowanym jechał 118 km/h. W końcu został zatrzymany, kiedy wjechał w pole.

Po tym zdarzeniu szamotulska prokuratura wystosowała do sądu wniosek o zastosowanie wobec Jędrzeja O. tymczasowego aresztu. 23 września przed Sądem Rejonowym w Szamotułach rozpoczął się proces Jędrzeja O. Sąd przesłuchał kilkunastu świadków. To właśnie wówczas prokuratura złożyła wniosek o zastosowanie aresztu wobec Jędrzeja O.

1 października odbyła się kolejna rozprawa. Sąd nie wyraził zgody na to, by Jędrzej O. trafił do aresztu, bo zdaniem sądu Jędrzej O. stawia się na rozprawy i swoim zachowaniem nie utrudnia prowadzenia procesu. Zażalenie na tę decyzję sądu złożyła jednak prokuratura i pełnomocnicy reprezentujący stronę pokrzywdzoną. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał ich rację i nakazał szamotulskiemu sądowi ponowne rozpatrzenie sprawy.

Sąd Rejonowy w Szamotułach zajął się sprawą we wtorek 4 stycznia. Strony podtrzymały swoje wcześniejsze stanowiska. Prokurator i obrońcy pokrzywdzonych domagali się zastosowania aresztowania tymczasowego, a obrońcy Jędrzeja O. podkreślali, że ich klient leczy się psychiatrycznie i wnioskowali o to, by aresztu nie stosować. Sąd ponownie uznał, że nie ma podstaw do aresztowania Jędrzeja O. Ale zaostrzył środki zapobiegawcze. Jędrzej O. musi się teraz w każdym tygodniu trzykrotnie stawiać się w komisariacie policji, a także informować policjantów o każdym wyjeździe z domu na okres dłuższy niż 24 godziny. Sąd postanowił też o przepadku poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł.

Pełnomocnik reprezentujący stronę pokrzywdzoną adwokat Piotr Bogacz nie wyklucza złożenia zażalenia na tę decyzję. Podobnie prokuratura.

Jędrzej O. od początku nie przyznaje się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Koleją rozprawa w sprawie tragicznego wypadku w Ryżynie wyznaczona jest na poniedziałek 10 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto