Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia edycja akcji "Biała Wstążka" pod hasłem "Lajkuję - nie hejtuję", czyli... Międzychodzka Kampania Przeciwko Przemocy 2019

Redakcja
Międzychodzka Kampania Przeciwko Przemocy (5.12.2019)
Międzychodzka Kampania Przeciwko Przemocy (5.12.2019) Krzysztof Sobkowski
Trzecia edycja akcji "Biała Wstążka" pod hasłem "Lajkuję - nie hejtuję" za nami, czyli... Międzychodzka Kampania Przeciwko Przemocy. Dziś (w czwartek 5 grudnia) w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbył się finał akcji.

Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to poważne naruszenia praw człowieka. Ta przemoc jest wszędzie i trzeba się jej przeciwstawiać – mówią organizatorzy trzeciej edycji akcji „Biała Wstążka" pod hasłem „Lajkuję - nie hejtuję", czyli Międzychodzkiej Kampanii Przeciwko Przemocy. W czwartek 5 grudnia w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie odbył się finał akcji.

Kulminacyjnym momentem akcji jest symboliczne przypięcie mężczyznom białych wstążek, które mają symbolizować to, że ci mężczyźni sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet; obiecują, że nie będą jej stosowali i akceptowali; i zapowiadają, że będą reagowali na jej przejawy w swoim otoczeniu. W tym roku białe wstążki w CAK przypięło sobie kilkunastu panów.

Jednym z ambasadorów akcji jest pedagog z Zespołu Szkół nr 2 w Międzychodzie, Ryszard Rogsch. Zwracał on uwagę na to, że przemoc wobec kobiet jest niestety zjawiskiem ciągle powszechnym.

- Przemoc wobec kobiet ma miejsce wszędzie: w domu, w pracy, w szkołach i na uniwersytetach, na ulicy, w transporcie publicznym i w internecie. Wszystkie kobiety są zagrożone przemocą, a to wpływa negatywnie na ich ogólne samopoczucie i uniemożliwia im pełne uczestniczenie w życiu społecznym. Około połowa kobiet w UE doświadczyła molestowania w formie werbalnej, fizycznej lub przez internet. Według kolejnych danych 80. proc. ofiar handlu ludźmi w UE to kobiety. Co roku na świecie ok. 12 mln dziewcząt poniżej 18 roku życia jest wydawanych za mąż – jedna co dwie sekundy. Wydane za mąż dziewczęta często szybko zachodzą w ciążę, przedwcześnie kończą naukę w szkole i są bardziej zagrożone przemocą domową. W chwili obecnej co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt poddanych zostało okaleczeniu narządów płciowych, praktykowanemu nadal w około 30 krajach – mówił. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby protestować, otwarcie odrzucać akty przemocy lub molestowania, a także bronić ofiar – zaznaczał.

Beata Konieczna, certyfikowany specjalista ds. przemocy zwróciła uwagę na cyberprzemoc.

- Do cyberprzemocy nie trzeba być silnym. Wystarczy telefon lub komputer. Dlatego też hasłem tegorocznej akcji jest „Lajkuję – nie hejtuję” - mówiła.

Asp. Olga Małecka z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie mówiła natomiast o przejawach przemocy, które są bardzo zróżnicowane i wyjaśniała, jakie kary stosowane są za używanie przemocy.

Na zakończenie przed międzychodzką publicznością wystąpiła Szamotulska grupa PaT i Świetlica Środowiskowa „Anioły” ze spektaklem „Samotność”.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto