Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TYGODNIK DZIEŃ - Do Puszczy Noteckiej wróciły wilki

Krzysztof Sobkowski
Dwa młode wilczki i dorosłego basiora widziano na pograniczu Nadleśnictwa Wronki i Sieraków. Jednego martwego samca znaleziono natomiast niedaleko Międzychodu. Leśnicy nie mają żadnych wątpliwości. Do Puszczy Noteckiej wróciły wilki. Podejrzewają, że w puszczy osiedliła się mała wataha. Prawdopodobnie 2 dorosłe osobniki i 2 młode.

– Informacje o wilkach pojawiały się już od sierpnia – mówi nadleśniczy z Międzychodu, Piotr Bielanowski. Na początku grudnia leśnicy z Międzychodu, przy drodze wojewódzkiej nr 160 w okolicach Sowiej Góry, znaleźli martwego, ważącego 46 kg basiora. – Po zbadaniu tropów na pasie przydrożnym udało nam się odtworzyć sytuację, która musiała wyglądać tak, że sarna uciekała przed wilkiem i jej udało się szczęśliwie przebiec przez drogę, a wilk zginął w zderzeniu z pojazdem mechanicznym – mówi Lech Jankowiak, zastępca nadleśniczego.

Ślady wilków zauważyli także leśnicy z Wronek. – Obserwujemy ślady, które być może należą do wilków – przyznaje wroniecki nadleśniczy, Zbigniew Gzyl. – Leśniczowie informują też o znaleziskach resztek zwierząt, ale nie mamy pewności, czy to działanie wilków – dodaje. Tropy zaobserwowano na pograniczu Nadleśnictwa Wronki i Sieraków. – Wilki w Puszczy Noteckiej są na pewno – twierdzi Paweł Kasprzak z leśniczówki Samita, położonej w samym sercu puszczy. – Udało mi się zaobserwować kilka dorosłych osobników z dwoma młodymi, a jeśli są młode, to jest to znak, że się zadomowiły – dodaje.

Nie wiadomo jednak, czy znaleziony pod Międzychodem martwy basior pochodził właśnie z tej rodziny, która osiedliła się w puszczy. Z martwego wilka leśnicy pobrali próbki do badań genetycznych. Mają one dać odpowiedź na pytanie, skąd do puszczy przywędrowała ta wataha. – Cały czas czekamy na te wyniki. Powinniśmy je poznać wiosną – mówi Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, które zajmuje się badaniem populacji gatunku. – Sądząc po rozmiarach znalezionego osobnika martwego pod Między-chodem, można sądzić, iż był to członek rodziny, która osiedliła się w Puszczy Noteckiej. Jeśli okazałoby się to prawdą, to dla tej rodziny będzie to wielki dramat. Śmierć dorosłego samca może powstrzymać migrację drapieżników na zachód. Wilki mają ruję w styczniu. Samica będzie więc z pewnością szukała nowego samca. Jeśli nie znajdzie w puszczy, może ją opuścić. O tym zadecydują najbliższe miesiące – dodaje.
– Wilk znaleziony pod Międzychodem został już zabezpieczony. Jest w bardzo dobrym stanie. Zostanie spreparowany i trafi jako eksponat do tworzonego właśnie ośrodka edukacyjnego w Mokrzcu pod Międzychodem – podkreśla Piotr Bielanowski.

W Polsce wilki są pod ochroną. W cały kraju jest ich około 700. W Puszczy Noteckiej mają dobre warunki do bytowania. – Mamy coraz lepsze drzewostany. Fachowcy uważają nawet, że teren Puszczy Noteckiej jest najlepszym obszarem dla wilków w Polsce – zauważa Zbigniew Gzyl. – W puszczy jest dużo zwierzyny saren, dzików, borsuków i jeleni, którymi wilki się żywią – podkreśla z kolei Piotr Bielanowski.

Leśnicy zgodnie podkreślają, że wilki nie są powodem do strachu. – Nie są groźne dla ludzi – mówi Zbigniew Gzyl. – Prędzej wilk zauważy w lesie człowieka i ucieknie, niż człowiek wilka – twierdzi Piotr Bielanowski. – Poza tym wilki uzupełniają myśliwych. Polują bowiem tam, gdzie polowanie jest utrudnione. Uzupełniają więc selekcję zwierzyny i ograniczają szkody od zwierzyny płowej w uprawach leśnych. Jeśli nie będzie surowych zim i wielkich śniegów, to wilki także nie będą zagrażały zwierzętom hodowlanym, bo pożywienie znajdą w lesie – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto