18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko w Międzychodzie - Urząd Miasta i Gminy prezentuje koncepcję

Redakcja
Uzdrowisko w Międzychodzie - debata społeczna
Uzdrowisko w Międzychodzie - debata społeczna Krzysztof Sobkowski
Kilkadziesiąt osób przyszło w ubiegłym tygodniu do Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie, by wysłuchać planów uzdrowiskowych miasta. Pomysł ma coraz więcej zwolenników, ale budzi także kontrowersje i rodzi długą listę pytań. Uzdrowisko w Międzychodzie tak, czy nie?

Uzdrowisko w Międzychodzie? W ubiegłym tygodniu w CAK "Prom" w Międzychodzie odbyła się debata społeczna na temat planów uzdrowiskowych miasta. Debata zorganizowana została przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Międzychodzkiej.

Urząd Miasta i Gminy w Międzychodzie przedstawił koncepcję przywrócenia miastu funkcji uzdrowiskowej. Projekt zakłada, że docelowo w ciągu roku miasto mają odwiedzać 24 tysiące kuracjuszy. By ich przyjąć i obsłużyć, będzie musiało powstać ok. 3 tys. miejsc pracy. Powołano już zespół doradczy złożony z urzędników, ekspertów, naukowców i fachowców, który ma doprowadzić do przygotowania „operatu uzdrowiskowego”. To na jego podstawie Ministerstwo Zdrowia może nadać miastu status zdroju. Rozpoczęły się także działania, by projekt został uznany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, jako projekt kluczowy dla Wielkopolski. To bowiem sprawi, że szacowane na ponad 108 mln zł inwestycje otrzymają 91-milionowe wsparcie. Póki co pomysł zyskuje coraz większe grono sympatyków, którzy jednak mają wiele pytań i wątpliwości.

W pomyśle "Uzdrowisko w Międzychodzie" najwięcej kontrowersji budzi wyznaczenie stref ochrony uzdrowiskowej (tak zwanych stref A, B i C) oraz konsekwencji, które te strefy ze sobą niosą dla mieszkańców gminy. Urzędnicy podkreślali jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by określić ostateczne granice tych stref.

Mieszkańcy dopytywali także o inne pomysły władz miasta na tworzenie nowych miejsc pracy, o możliwości pozyskania pieniędzy na budowę uzdrowiska, a także o zaawansowanie prac i konkretne terminy ich finalizacji.

Uzdrowisko w Międzychodzie - co ma powstać?

1. Pijalnia wód z Parkiem Zdrojowym – centralny, publiczny obiekt zdrojowy w parku nad jeziorem Miejskim.
2. Zakład Przyrodoleczniczy z infrastrukturą – obiekt usług i zabiegów leczniczych z wykorzystaniem okolicznych zasobów (borowin), z infrastrukturą komunikacyjną i techniczną w Starym Porcie.
3. Rozlewnia wody zdrojowej – obiekt technologiczny konfekcjonowania wody zdrojowej „Międzychodzianki” z lokalnych źródeł .
4. Hotel przy istniejącym kompleksie sportowym – autonomiczny kompleks hotelowo – treningowy nad jeziorem Miejskim z infrastrukturą komunikacyjną i techniczną.
5. Obiekt rekreacji uzdrowiskowej z dziedzińcem – budynek i plac uzupełniający zagospodarowanie kompleksu sportowo – rekreacyjnego.
6. Pasaż jezioro Miejskie – Rynek – Warta – kompleks obiektów obsługi ruchu turystycznego, kultury i handlu, z zagospodarowaniem Rynku i Pasażu łączącego tereny nad jeziorem Miejskim z terenami nad Wartą.
7. Rewitalizacja obiektów zabytkowych – rewitalizacja obiektów z wprowadzeniem usług zdrojowych lub okołozdrojowych (ul. Słowackiego, tereny po dworcu PKP, obiekty sportowe przy ul. Langowicza).
8. Centrum Edukacji i Rekreacji Zdrowotnej w Starym Porcie – obiekt edukacji i obsługi zdrojowej z salami konferencyjnymi, wraz z kładką komunikacyjną nad basenem portowym.
9. Centrum Turystyki Interdyscyplinarnej – Stanica Wodna w Starym Porcie – kontynuacja zagospodarowania Starego Portu, pomosty, budynki, teren.
10. Kompleks parków zdrojowych z traktem – samochodowym, rowerowym, pieszym (połączenie komunikacyjne jezior Bielskiego i Miejskiego).
11. Zagospodarowanie przestrzeni Placu Kościuszki i Starego Młyna – Międzynarodowa Trasa Rowerowa R1 (odcinek miejski).

PREZENTACJA PLANÓW MIASTA >>> KLIKNIJ TUTAJ - DOKUMENT DO POBRANIA NA STRONIE INTERNETOWEJ URZĘDU MIASTA I GMINY W MIĘDZYCHODZIE
Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Tygodnia Międzychodzko - Sierakowskiego" (5 marca).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto