W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody. Mieszkańcy będą mieli jedną z najlepszych "kranówek" w okolicy

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody (18.12.2020).
W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody (18.12.2020). Krzysztof Sobkowski
W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody za ponad milion złotych. Dzięki temu mieszkańcy Kwilcza, Orzeszkowa, Rozbitka i osady Leśnik wkrótce będą się mogli cieszyć z bardzo dobrej jakości wody w kranach.

Już wkrótce mieszkańcy gminy Kwilcz będą się mogli cieszyć z doskonałej jakości wody w kranach. Wszystko za sprawą modernizacji największej w gminie stacji uzdatniania wody, która zlokalizowana jest tuż przy kwileckim Urzędzie Gminy. Kwilecki magistrat to kolejny samorząd w powiecie międzychodzkim – po gminie Sieraków – który zainwestował w nowoczesną technologię uzdatniania wody. Wcześniej zrobiło to Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Sierakowie.

Stacja Uzdatniania Wody w Kwilczu - stary system zamieniła nowoczesna technologia

Kwilecka inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Za te pieniądze wysłużony system uzdatniania wody w gminie Kwilcz rodem z lat 60-tych XX wieku z ponad 20-letnimi filtrami zastąpiła nowoczesna technologia uzdatniająca wodę bez użycia środków chemicznych.

- Przeprowadzona została modernizacja technologii stacji uzdatniania wody w Kwilczu, polegająca na wymianie urządzeń zainstalowanych w stacji (bez modernizacji studni) oraz remoncie budynku stacji – tłumaczy Daniel Kozubowski, sekretarz gminy Kwilcz.

Stacja Uzdatniania Wody w Kwilczu - jak działa nowa technologia?

Kwilecką stację uzdatniania wody tworzy ujęcie wody – dwie studnie, pompy głębinowe, obudowy, rurociągi, urządzenia technologiczne oraz systemem uzdatniania, który składa się z czterech kolumn filtracyjnych zlokalizowanych w istniejącym budynku.

- Głównym elementem konstrukcyjnym uzdatniania wody będą zbiorniki bezciśnieniowe, wykonane ze stali nierdzewnej, spawane metodą TIG lub MMA. Filtry przeznaczone będą do obniżania wartości parametrów fizykochemicznych wody takich jak żelazo i mangan. Filtry powinny działać na zasadzie napowietrzania i jednocześnie odgazowywania wody, która przepływać będzie przez dysze rozpryskowe – wykonane ze stali nierdzewnej – tłumaczy szczegóły inwestycji Daniel Kozubowski.

Następnie woda będzie trafiać na złoża filtracyjne, które wykonane powinny być ze żwiru o różnej granulacji.

- Woda ze studni pod ciśnieniem, dzięki zainstalowanej w niej pompie głębinowej, trafiać będzie bezpośrednio do kolektora wody surowej zestawu filtracyjnego. Pompa głębinowa sterowana będzie przez wyłącznik perystaltyczny lub inwerter z czujnikiem ciśnieniowym. Następnie woda surowa, poprzez system filtrów żwirowych, poddawana jest procesowi oczyszczania i uzdatniania bez użycia chemii. Woda uzdatniona powinna trafić na instalację pompowni II stopnia (trzy pompy o wydajności łącznej min. 70 m3/h) i za jej pośrednictwem do sieci wodociągowej. Do sterowania procesami technologicznymi zastosowany jest system SCADA – wyjaśnia Daniel Kozubowski.

Wykonawcą prac w Kwilczu była firma ImTechnika Sp. z o.o. Kruszewo, a wartość inwestycji to dokładnie 1,045 mln zł.

- Jestem naprawdę bardzo dumny z tej inwestycji. W zasadzie dzięki temu jakość wody z tej stacji uzdatniana wody będzie bardzo wysoka, prawie jak woda mineralna. Trzeba jednak jeszcze trochę poczekać, aż woda nowej jakości „wypłucze” nasze wodociągi, które jednak były budowane wiele lat temu. Może to potrwać nawet około dwa lata. W najbliższym czasie zamierzamy inwestować w kolejne urządzenia tego typu na terenie gminy – podkreśla wójt gminy Kwilcz, Stanisław Mannek.

Stacja Uzdatniania Wody w Kwilczu - będą kolejne inwestycje

Gmina Kwilcz już pozyskała mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont budynku stacji uzdatniania wody w Kwilczu, gdzie teraz wymieniono urządzenia. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną ujęcia wody – dwie studnie wraz z pompami głębinowymi, rurociągami, urządzeniami technologicznymi i systemem uzdatniania IMT1Z4.

- Drugi etap tej inwestycji to będzie wykonanie trzeciej studni wraz z obudowami termoizolacyjnymi wszystkich studni, który pozwoli na zwiększenie zasobów eksploatacyjnych wody pitnej w gminie Kwilcz – zaznacza Daniel Kozubowski.

Prace mają ruszyć już w 2021 roku. Poza tym w tym roku w studni w Mościejewie zamontowano urządzenia do zmiękczania wody. Na modernizację czekają jeszcze ujęcia wody w Kurnatowicach, Mechnaczu i Luboszu.

W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatniania Wody (18.12.2020).

W Kwilczu wyremontowano największą w gminie Stację Uzdatnian...

Nieznani sprawcy wysadzili nad ranem bankomat w jednym z międzychodzkich marketów, szuka ich policja (21.12.2020).

Bankomat w Międzychodzie - nieznani sprawcy wysadzili nad ra...

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie