Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim.
W Międzychodzie powstaje książka o historii ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim. Archiwum
Tomasz Tomala, wnuk dr Jana Tomali wraz z gronem byłych pracowników szpitala w Międzychodzie, przede wszystkim Genowefą Rożynek, pisze książkę o historii jednostek ochrony zdrowia w powiecie międzychodzkim.

Jak zapowiadają autorzy, publikacja dotyczyć będzie nie tylko historii szpitala w Międzychodzie, ale także placówki w Sierakowie i wszystkich pozostałych jednostek ochrony zdrowia funkcjonujących w powiecie międzychodzkim na przestrzeni lat, tj. Sanepidu, Aptek, Kolumny Transportu Sanitarnego, Pogotowia/Pomocy Doraźnej, Przychodni Obwodowej, Kolejowej, Przemysłowej, Izb Porodowych, Wiejskich Ośrodków Zdrowia. Znajdą się w niej również wzmianki dotyczące funkcjonującego w latach 1950-1975 Powiatowego Wydziału Zdrowia czy działających przy służbie zdrowia związków zawodowych, Solidarności oraz Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR.
Historia tych placówek i organizacji, osób w nich pracujących – jest niezwykle ciekawa. Autorzy gromadzą nadal materiały, co wcale nie jest takie proste i trwa przeszło 5 lat.

Walentynkowe morsowanie w Mierzynie

Walentynki spędzają... morsując w powiecie międzychodzkim [ZDJĘCIA]

Książka obejmować będzie okres od pierwszych wzmianek na temat działalności dwóch szpitali, ich powstania, rozwoju, likwidacji - przypadku szpitala katolickiego, aż do czasów współczesnych. Całość będzie przeplatać się z bogatą dokumentacją zdjęciową oraz najważniejszymi dokumentami historycznymi.

Jak zaznacza Tomasz Tomala, to z jednej strony opowieść o szpitalu i innych jednostkach, ale także wspomnienie wielu zasłużonych pracowników – lekarzy, pielęgniarek, techników itd.

- Czasy najdawniejsze opisane są na tyle na ile pozwalają dostępne źródła, szeroko opisana jest już działalność dr Chramca, dalej dr Edwarda Skowrońskiego. Brakuje nam jeszcze dokumentów dotyczących działalności dr Drewsa, przedwojennego dyrektora szpitala oraz tytana pracy – dr Kazimierza Madeja. Wierzymy jednak, że to się jeszcze zmieni. Dalej to działalność dyrektora Tadeusza Balickiego i początki rozwoju szpitala. Krótki ale bardzo bogaty w wydarzenia okres. Następnie przechodzimy do I etapu rozwoju szpitalnictwa i wieloletniej działalności dr Tadeusza Skowrońskiego, ikony międzychodzkiej chirurgii. Bardzo szeroki opis dotyczyć będzie okresu działalności ZOZ-u czyli od 1973, wielka rozbudowa, II etap rozwoju szpitalnictwa czyli okres dyrektora Jana Tomali. Wchodząc w czasy współczesne opisujemy trudny początek lat 90., zmianę systemu ochrony zdrowia, okres dyrekcji dr Bogdana Struka, wypełniony wieloma działaniami modernizacyjnymi i rozwojowymi. Aż w końcu dochodzimy do rozbudowy szpitala o pawilon ginekologiczny, okres dyrektora Baka. Opis działalności szpitala kończy się na działaniach aktualnych, kiedy szpitalem zarządza dyrektor Bartosz Grobelny. Myślę, że pojawi się również informacja o planach perspektywicznych- przyszłościowych - mówi Tomasz Tomala.

Zimowy Międzychód 2021

Zimowy Międzychód 2021 w obiektywie! Zobaczcie galerię zdjęc...

- Jak widać, najwięcej miejsca poświęcone będzie szpitalowi, jednak pamiętajmy, że to jest, była i będzie najważniejsza jednostka ochrony zdrowia. Jego historia to wiele niezwykle cennych informacji, zakres działalności chirurgii, wielka rozbudowa, rodzinna atmosfera na oddziałach itd. Pamiętajmy, że historia ochrony zdrowia to także powstanie żłobka, działalność oddziału zakaźnego w Międzychodzie, o czym niewielu wie - zaznacza Tomasz Tomala.

Będzie też część o szpitalu w Sierakowie, działalności dr Spychalskiego, sióstr Elżbietanek, ciężkich doświadczeniach II wojny światowej. Wszystko wśród setek zdjęć, dokumentów i wspomnień.

Przyczyną tragedii była najprawdopodobniej awaria systemu ogrzewania (9.02.2021)

Pożar w Międzychodzie przy ul. Strzeleckiej. Nie żyją trzy o...

- Materiałów nie zbiera się łatwo, trochę to już trwa ale nie poddajemy się. Niektórzy niestety odchodzą, do niektórych dostęp jest utrudniony. Chcemy to jednak przygotować kompleksowo. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy do tej pory udzielili nam pomocy i wsparcia w postaci zdjęć, wspomnień, materiałów historycznych. Duża zasługa Genowefy Rożynek, Jana Pucka, który skrupulatnie opisuje nam rozbudowę ZOZ. To również muzeum z Arturem Paczesnym, który pomaga nam dotrzeć do czasów najdawniejszych. Świetnie układa się współpraca z dyrekcją SP ZOZ, z dyrektorem Bartoszem Grobelnym, Katarzyną Koch – Brzozowską, Anną Gidlewicz- Szafrańską, bez których duża część tej książki by nie powstała. Wspomnę jeszcze, że wydanie książki to jeden z celów stowarzyszenia jakie tworzymy. Stowarzyszenie „MEDICUS” ma na celu propagowanie historii jednostek ochrony zdrowia ale także osób ją tworzących, upamiętnianie zasłużonych, promocję zdrowia mieszkańców, poprzez organizowane Białe Soboty - opowiada Tomasz Tomala.

W najbliższym czasie, jak tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, autorzy książki chcą przygotować poczet dyrektorów, organizatorów ochrony zdrowia w powiecie, który dzięki współpracy z dyrektorem Grobelnym ma się znaleźć się w szpitalu.

- Zwracam się również z prośbą do czytelników, którzy posiadają zdjęcia, materiały związane ze szpitalem, czy innymi jednostkami ochrony zdrowia, mają wspomnienia bądź członkowie ich rodzin są/byli pracownikami służby zdrowia. Proszę również byłych jak i obecnych pracowników chętnych do wspomnień o kontakt. Czasami posiadamy w swoich zbiorach prawdziwe skarby, które wydawać by się mogło są nic nie warte, w niczym nie pomogą i do niczego się nie przydadzą – a bardzo często są to niezwykle istotne zdjęcia, informacje, wspomnienia, dokumenty, pożądane dla takich osób jak my – dokumentujących historię ochrony zdrowia. W okresie zbierania materiałów do książki, niejednokrotnie taka sytuacja miała miejsce - podkreśla Tomasz Tomala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto