Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sierakowie odkryto ślady cmentarza z przełomu XV i XVI wieku - zdaniem archeologa Roberta Jędrzejczaka to fragment cmentarza hospicyjnego

Krzysztof Sobkowski
Około 1490 roku Uriel Górka, ówczesny właściciel Sierakowa, ufundował budowę kościoła hospicyjnego. Przy kościele funkcjonował szpital. Był też cmentarz. Jego fragmenty odkrył właśnie sierakowski archeolog Robert Jędrzejczak.

"Jest to największa odkryta szkuta w Europie". 500-letnia łódź odnaleziona pod Czerskiem
Około 1490 roku Uriel Górka, ówczesny właściciel Sierakowa, ufundował budowę kościoła hospicyjnego. Przy kościele funkcjonował szpital. Był też cmentarz. Jego fragmenty odkrył właśnie sierakowski archeolog Robert Jędrzejczak. "Jest to największa odkryta szkuta w Europie". 500-letnia łódź odnaleziona pod Czerskiem Krzysztof Sobkowski
W Sierakowie odkryto ślady cmentarza z przełomu XV i XVI wieku. Zdaniem sierakowskiego archeologa Roberta Jędrzejczaka, to fragment cmentarza hospicyjnego.

Robert Jędrzejczak, sierakowski archeolog i dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie odkrył niedawno fragment dawnego średniowiecznego cmentarza hospicyjnego. Cmentarz funkcjonował na przełomie XV i XVI wieku na terenie tak zwanego „dawnego ogrodnictwa”.

Dziś to teren prywatny. Wkrótce ma zostać zabudowany, stąd nadzór archeologiczny nad tym miejscem. Podczas prac terenowych odkryto ludzkie szczątki.

– Sierakowianie nazywają to miejsce „dawnym ogrodnictwem”. To teren przy przedszkolu w Sierakowie – wyjaśnia Robert Jędrzejczak.

Sierakowski archeolog odkrył południowo – wschodni fragment dawnego średniowiecznego cmentarza. Co o nim wiemy?

Niegdyś w pobliżu tego miejsca stał jeden z miejskich kościołów. Kościół był niewielkich rozmiarów, kształtem przypominał raczej kaplicę. Został ufundowany przez ówczesnego właściciela miasta, biskupa poznańskiego Uriela Górkę. Był to kościół hospicyjny dla biednych i schorowanych mieszkańców miasta. Działał przy nim szpital i właśnie cmentarz, gdzie grzebano zmarłych.

– Odkryliśmy fragment o wymiarach 4 metry na 1,6 metra dawnego cmentarza i znaleźliśmy w nim aż 17 pochówków – mówi Robert Jędrzejczak. – Znaleziona w tym miejscu ceramika potwierdza, że zmarłych grzebano tu na przełomie XV i XVI wieku. Nie znaleźliśmy żadnych skarbów w postaci biżuterii, sprzączek itp., co potwierdza tezę, że to był cmentarz dla ludzi biednych i schorowanych. Nie ma też śladów trumien. Wygląda więc na to, że zmarli byli tu chowani na deskach i okrywano ich materiałem. Z dawnych dokumentów wiemy, że sam cmentarz znajdował się już poza obrębem miasta – dodaje.

Archeolog twierdzi, że nie mógł to być z pewnością cmentarz choleryczny. Dlaczego?

– Świadczy o tym bardzo duże zagęszczenie pochówków oraz zniszczenia szkieletów. Widać, że na jednych pochówkach wykonywano po latach następne, stąd mocne przemieszanie szczątek. W przeciwnym wypadku pochodziłyby one z jednego okresu – mówi Robert Jędrzejczak.

Co ciekawe, kościół wybudowany przez Uriela Górkę był drugim sierakowskim kościołem katolickim. Pierwszy powstał w 1333 – 1334 roku, czyli wtedy, na kiedy datowana jest lokacja Sierakowa. Drugi kościół, właśnie hospicyjny, drewniany, został wybudowany około 1490 roku. Trzeci kościół, klasztorny, ten który zachowany jest do dziś, został wybudowany w 1619 roku. Ciekawostką jest też to, że kościół hospicyjny stał w tym miejscu do początku XIX wieku. Rozebrał go ówczesny właściciel miasta – Łukasz Bniński i przeniósł do innej swojej miejscowości, czyli do oddalonego od Sierakowa o około 20 km Wartosławia. Tam kościoła nie było wtedy wcale, a władze pruskie nie pozwalały na budowę nowych obiektów sakralnych. Bniński obszedł w ten sposób zakaz. W późniejszych latach kościół w Wartosławiu został przebudowany na murowany. Znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, co kościół przeniesiony z Sierakowa.

Odkryte szczątki zmarłych zostaną poddane badaniom antropologicznym, a później spoczną we wspólnym grobie.

"Jest to największa odkryta szkuta w Europie". 500-letnia łódź odnaleziona pod Czerskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto