Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widzieliście już nowe logo BPiCAK? Co na temat połączenia wiedzieć warto?

Jakub Zachciał
Załoga BPiCAK w Międzychodzie
Załoga BPiCAK w Międzychodzie Archiwum
Po długich zmaganiach udało się połączyć kluczowe dla miasta instytucje. W efekcie zmieniła się również nazwa. Co o zmianach w kulturze wiedzieć warto?

Połączenie Biblioteki i Centrum Kultury to dziś sprawdzony model w wielu miastach, dobrze przemyślana strategia takiego rozwiązania niesie za sobą korzyści dla zintegrowanego ośrodka. Centrum i Biblioteka od lat funkcjonują w tym samym budynku - mówi Natalia Czarnecka

Historia mówiła różnie - jedni mówili, że łączenie jest dobre, drudzy zaś temat krytykowali. Co zadecydowało o tym, że mamy teraz BPiCAK?

- Zdecydowała sumiennie i systematycznie wprowadzana koncepcja programowa, opracowana już na początku mojej drogi zawodowej jako dyrektora. Zdecydował zespół ludzki zintegrowanej instytucji. Pracownicy - to oni przy wsparciu mentalnym, ale także bez poczucia zagrożenia z dużym zaangażowaniem tworzyli i tworzą ofertę kulturalną dla naszych mieszkańców. Punktem wyjścia był i jest drugi człowiek. Fundamentem BPiCAK stał się dobrze przemyślany i uaktualniony statut. Jest on swoistą „Biblią” BPiCAK. Pracownicy obu instytucji stali się dla siebie inspiracją oraz wsparciem, mimo zachowania (na co zwracaliśmy szczególną uwagę) odmienności specyfiki zadań statutowych - mówi Natalia Czarnecka, dyrektor BPiCAK w Międzychodzie.

Warto wspomnieć, że połączenie instytucji nie zmieniło składu personalnego. Nowością jest, że stanowisko kierownika biblioteki objęła Agnieszka Konieczna.

Wprowadziliśmy nowe rozwiązania w księgowości i administracji, które w przyszłości pozwolą dzięki na kompleksowe kształtowanie polityki personalnej. Struktura organizacyjna, regulamin organizacyjny oraz statut BPiCAK będą udostępnione na nowej stronie internetowej - dodaje Natalia Czarnecka

Jak mówią pracownicy BPiCAK - nie jest tajemnicą, że inspiracją stała się WBPiCAK w Poznaniu. Zależało, aby obie instytucje zachowały swoje pełne nazwy, co jest odzwierciedleniem ich autonomii. Żadne z nich w swoich zadaniach statutowych nie jest zależne od drugiego.

Akceptację w tym zakresie uzyskaliśmy również w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego co przypieczętowało wybór - komentuje Natalia Czarnecka

Łącząc instytucje zadbano również o uporządkowanie prawa do własności budynków i sporządzenia nowych aktów notarialnych. Dziś dzięki unormowanej sytuacji prawnej stała się mocniejszym beneficjentem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

- Nowe logo to projekt pracownika Zbigniewa Jakubowskiego. Inspirowaliśmy go pomysłami. Wiedział, że ma być czytelne, w żywych kolorach, a także odzwierciedlać połączoną instytucję - podsumowuje N. Czarnecka, dyrektor BPiCAK.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto