Więcej zdarzeń związanych z pożarami sadzy w naszym powiecie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
PSP Międzychód
Udostępnij:
Kolejne dni i kolejne pożary w przewodach kominowych wystąpiły na terenie powiatu międzychodzkiego. Tylko w miniony piątek strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej wyjeżdżali do dwóch tego typu zdarzeń.

Sadza w kominach paliła się już wcześniej – o czym zresztą informowaliśmy – między innymi 10 stycznia. Zresztą tego samego dnia strażacy gasili pożar budynku gospodarczego w Zatomiu Starym. Problem z pożarami wywołanymi zaniedbanymi przewodami kominowymi występuje już od dłuższego czasu. Ostatnie pożary tylko to potwierdziły.

Zresztą na koniec 2021 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie podsumowała ostatni kwartał sezonu grzewczego, tj. październik - grudzień 2021 roku.

- Jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu międzychodzkiego w okresie od 1 października 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku wyjeżdżały do 21 zdarzeń, które dotyczyły ulatniającego się tlenku węgla (czadu) lub niesprawnego eksploatowania instalacji grzewczych, czego efektem był np. ulatniający się gaz w obiektach mieszkalnych – informuje kapitan Marcin Piechocki z KP PSP w Międzychodzie.

Jak dodaje, niestety analizując zdarzenia minionego kwartału należy zauważyć, że w 2021 roku wystąpiło o 8 zdarzeń więcej w stosunku do tego samego zakresu czasowego 2020 roku.

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co więcej, zaniedbane urządzenia grzewcze, czy kanały wentylacyjne mogą spowodować jeszcze poważniejsze zagrożenie – niż sam pożar. Mamy tu na myśli możliwość pojawienia się czadu. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny.

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Posiadanie czujki to jedna sprawa – istnieje również obowiązek właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Strażacy zwracają również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych – podkreśla Marcin Piechocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Więcej zdarzeń związanych z pożarami sadzy w naszym powiecie - Międzychód Nasze Miasto

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie