Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolski Rolnik Roku 2018: Najlepsi w województwie nagrodzeni na uroczystej gali [ZDJĘCIA]

MRT
Już po raz 18. na MTP w Poznaniu odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku. Nagrodzono i wyróżniono najlepszych gospodarzy w regionie, a także wręczono 9 statuetek Siewcy Roku 2018.
Już po raz 18. na MTP w Poznaniu odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku. Nagrodzono i wyróżniono najlepszych gospodarzy w regionie, a także wręczono 9 statuetek Siewcy Roku 2018. Grzegorz Dembiński
Już po raz 18. na MTP w Poznaniu odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku. Nagrodzono i wyróżniono najlepszych gospodarzy w regionie, a także wręczono 9 statuetek Siewcy Roku 2018.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolnej. Od osiemnastu już lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego nagradza najlepszych gospodarzy w województwie. W Sali Ziemi MTP odbyła się gala Wielkopolski Rolnik Roku. Sala pękała w szwach.

- Sama gala to podsumowanie trudów pracy, docenienie kolejnych laureatów i nominowanych. Na co dzień tej pracy nie widzimy. Inne regiony nam zazdroszczą takiej uroczystości. A przecież wszyscy jesteśmy zdani na dobre rolnictwo - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W swoim przemówieniu marszałek zwrócił uwagę na problemy, z którymi dziś muszą mierzyć się wielkopolscy rolnicy.

- Wielkopolski rolnik zmienia się każdego roku. Na przestrzeni kilkunastu lat widzimy duże zmiany pod względem tego, jak wyglądają gospodarstwa – obszarów, areałów, ale także jeśli chodzi o sprzęt. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy takich technologii, które mamy dzisiaj. To z jednej strony ułatwia pracę, ale mamy też inne zagrożenia. W Wielkopolsce postrach sieje ASF. Gdyby ta choroba dotarła do naszego regionu, to nasi rolnicy mieliby olbrzymie problemy - mówi Krzysztof Grabowski.

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku wspiera i promuje nowoczesne gospodarstwa w naszym regionie. W ciągu 18 lat uczestniczyło w nim 1100 rolników, a nagroda główna - statuetka Siewcy trafiła w ręce 175 producentów rolnych.

W ubiegłym roku do konkursu zgłosiło się 35 gospodarstw z całej Wielkopolski. Zgłoszenia wpłynęły z 19 powiatów Wielkopolski. Najliczniej reprezentowany był region pilski.

- Najwięcej, ponad 1/3 stanowili hodowcy bydła, następne dwie najliczniejsze grupy to: hodowcy trzody chlewnej i przedstawiciele różnych działów ogrodnictwa. Kandydaci reprezentowali bardzo zróżnicowane dziedziny rolnictwa. Byli m.in. hodowcy koni, danieli, ryb czy pszczelarstwa - mówi prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Prof. Knaflewski w imieniu przewodniczącego kapituły konkursowej zdradził kulisy konkursu.

- Zgłoszone gospodarstwa były wizytowane przez dwuosobowe zespoły kapituły. W ocenie brano pod uwagę takie elementy jak: poziom i nowoczesność stosowanych technologii, organizację gospodarstwa i jego wyposażenie. Analizowano także efekty ekonomiczne i działania mające na celu ochronę środowiska, a także estetykę całego obejścia - mówi.

W efekcie kapituła przyznała 19 nominacji, w tym 9 rolników otrzymało statuetkę Siewcy i 10 tys. złotych.

Kto zwyciężył?

Anna i Karol Hellmann z Żelichowa (gm. Krzyż Wlkp), którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 209 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej i hodowli danieli.
Joanna i Wojciech Buchwald, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 200 ha w miejscowości Antonin, gmina Żerków w powiecie jarocińskim. Hodują trzodę chlewną i zajmują się produkcja roślinną.
Arleta i Zbigniew Nowacki z Ociąża w gminie Nowe Skalmierzyce, specjalizujący się w w produkcji kwiaciarskiej, uprawia się głównie róże w ilości 4,5 mln szt. oraz tulipany 1,6 mln sztuk.
Beata i Lucjan Rogaś z miejscowości Wrząca Wielka w gminie Koło, hodujący bydło mleczne i zajmujący się produkcją roślinną.
Barbara i Ryszard Kacperkiewicz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w miejscowości Nowa Kakawa w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej, głównie zbóż.
Regina i Lech Studniewski z miejscowości Gutów w gm. Ostrów Wlkp. Ich gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli koni.
Magdalena i Mateusz Pilch z Pamiątkowa w gm. Szamotuły. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji borówki uzyskując z 1ha 10 ton owoców.
Beniamin Pietruszka wraz z rodzicami Aleksandrą i Mariuszem Pietruszką prowadzią gospodarstwo rolne o powierzchni 5 ha w miejscowości Studzieniec, gmina Chodzież. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji owoców.
Katarzyna i Paweł Walkowiak z Włoszakowic (powiat leszczyński). Ich gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pieczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto