Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej to ma być rewolucyjna zmiana. O rozwiązaniach rozmawiano w Sierakowie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej to ma być rewolucyjna zmiana. O rozwiązaniach rozmawiano w Sierakowie (9.12.2022).
Wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej to ma być rewolucyjna zmiana. O rozwiązaniach rozmawiano w Sierakowie (9.12.2022). Krzysztof Sobkowski
W piątek 9 grudnia w Sierakowie, z inicjatywy Krystyny Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, spotkali się ludzie medycyny z całej Polski. Rozmawiali na temat polskiej onkologii. O szansach i wyzwaniach, które przed nią stoją w kontekście wprowadzenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

W piątek 9 grudnia w w hotelu Kama Park w Sierakowie, w ramach zimowej edycji Akademii Dobrych Praktyk, odbyła się debata pod nazwą „Onkologia 2023”. Wzięli w niej udział ludzie medycyny z całej Polski. Wśród nich m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Miłkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego – prof. Piotr Rutkowski, czy przewodniczący krajowej rady do spraw onkologii przy Ministerstwie Zdrowia – prof. Adam Maciejczyk.

O zmianach w ochronie zdrowia z pacjentami

W trakcie debaty podsumowano mijający rok i podjęto próbę wyznaczenia najważniejszych celów polskiej onkologii na rok 2023. Dyskutowano między innymi o Krajowej Sieci Onkologicznej, Narodowej Strategii Onkologicznej oraz Funduszu Medycznym, oczekiwaniach pacjentów i możliwościach systemu.

- Warto mówić o zmianach w ochronie zdrowia, w onkologii, w pełni transparentnie, przy dyskusji z pacjentami, bo to jest przecież dla nich - mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - Rozmawiamy o tym, co nas czeka w przyszłym roku, czyli wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej, czyli w końcu koordynacja opieki onkologicznej na każdym szczeblu. Ośrodki onkologiczne w większości mają tę koordynację, ale nie ma koordynacji niżej. Pacjent, żeby trafił do właściwego miejsca, po prostu jest zagubiony – podkreślał.

Polska opieka onkologiczna nie odbiega od europejskich standardów

Prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący krajowej rady do spraw onkologii przy Ministerstwie Zdrowia zaznaczał, że onkologia to jedna z dziedzin priorytetowo traktowana w Ministerstwie Zdrowia, a choroby nowotworowe to jeden z problemów społecznych w całej Europie.

- Spotykamy się po to, by rozmawiać o poprawie dostępności i poprawie jakości opieki onkologicznej w Polsce. Polska dziś zasadniczo nie odbiega w tej dziedzinie od poziomu europejskiego. Mamy sporo do nadrobienia, ale mamy też pomysły do przedyskutowania, jak na przykład właśnie Krajowa Sieć Onkologiczna – mówi prof. Adam Maciejczyk.

Krajowa Sieć Onkologiczna będzie rewolucyjnym rozwiązaniem

O tym, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej to rewolucyjna zmiana, mówił również Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

- Wystandaryzowanie dla pacjentów opieki w każdym miejscu w Polsce. Oczywiście nie w każdym powiecie, ale w ośrodkach referencyjnych, ta jakość musi być jednolita. Nad tym pracuje właśnie Narodowe Centrum Onkologii – mówił w Sierakowie Maciej Miłkowski.

Prelegenci mówili także o wyzwaniach, które przyniosła ze sobą pandemia COVID-19. Ta spowodowała nie tylko większe obciążenia publicznych szpitali, ale - jak wskazują badania - problemu znacznie niższej zgłaszalności na badania profilaktyczne wraz z rosnącą liczbą rozpoznań nowotworów w bardziej zaawansowanym stadium. Również wobec napływu znacznej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy potrzeby w obszarze ochrony zdrowia stale rosną.

Do Sierakowa, poza przedstawicielami środowiska medycznego, Ministerstwa Zdrowia i Biura Rzecznika Praw Pacjenta, przyjechało także około 70 przedstawicieli organizacji pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto