Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu (3.05.2023).
Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu (3.05.2023). Michalina Haryjan
Po zimowej przerwie wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Wszystko dlatego, że młodzi żeglarze z sekcji żeglarskiej Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych szykują się do sezonu 2023.

Kraina Stu Jezior – trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do tego, by uprawiać żeglarstwo. Wiedzą o tym doskonale młodzi żeglarze z sekcji żeglarskiej Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych, którzy pod okiem instruktora żeglarstwa Natalii Różyckiej szykują się do sezonu 2023 i startów w Małej Optymistycznej Lidze Lubuskiej, czyli regatach organizowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ćwiczą na wodach Jeziora Miejskiego w Międzychodzie, co w soboty – kiedy trenują – zachwyca mieszkańców miasta. Żagle na tle miasta prezentują się bowiem po prostu pięknie. W szczególny sposób uczcili środę 3. dzień maja i Narodowe Święto Trzeciego Maja, kiedy na maszty żaglówek wciągnęli także flagi narodowe.

Międzychodzka sekcja żeglarka MTTiSW - czas na sezon 2023

Sekcja żeglarska Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych liczy 12 dzieci i młodzieży w wieku 8 – 17 lat. Młodzi żeglarze: Bartek Haryjan, Kamila Janka, Amelia Matusik, Wojtek Haryjan, Adam Matusik, Filip Szafrański, Igor Semkło, Gabrysia Śródecka, Kacper Haryjan, Kajtek Wojewoda i Kalina Jędrysiak szkolą się pod okiem instruktora żeglarstwa Natalii Różyckiej, która pochodzi z Sulechowa, ale z międzychodzkimi wodniakami związana jest od 2021 roku.

- Powiat międzychodzki, Kraina Stu Jezior to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. My najczęściej ćwiczymy na wodach Jeziora Miejskiego, choć tak naprawdę jest to trudne jezioro dla żeglarzy z uwagi na słabe wiatry – mówi Natalia Różycka.

Dlatego też międzychodzkich żeglarzy można także zobaczyć na wodach Jeziora Lubikowskiego, Jeziora Głębokiego pod Międzyrzeczem, Jeziora Lubiąż w Lubniewicach, czy Jeziora Barlineckiego.

W międzychodzkiej sekcji żeglarskiej można szkolić się pływając na optymistach. W tej klasie pływają dzieci do 14 roku życia. To Gabrysia Śródecka, Kacper Haryjan, Kajtek Wojewoda i Kalina Jędrysiak. Oni w tym roku będą startowali w Małej Optymistycznej Lidze Lubuskiej MOLL 2023. Zawody rozpoczną się pod koniec lipca i będą trwały do początku września. To łącznie sześć startów, w których biorą udział młodzi żeglarze z całej Polski. Pierwsze regaty odbędą się 29 lipca na Jeziorze Głębokim, kolejne 30 lipca na Jeziorze Niesłysz, 5 sierpnia na Jeziorze Lubikowskim, 12 sierpnia na Jeziorze Lubiąż, 26 sierpnia na Jeziorze Barlineckim i 9 września ponownie na Jeziorze Głębokim.

Kolejna klasa to klasa 420, czyli łodzie do 4,2 m długości. To typowa klasa regatowa, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. W międzychodzkiej ekipie w tej klasie pływają dwie załogi: Wojtek Haryjan i Adam Matusik oraz Filip Szafrański i Igor Semkło. Oni także będą brali udział w MOLL 2023.

W klasie omega mamy jedną załogę: Bartek Haryjan, Kamila Janka i Amelia Matusik. Oni wystartują w tym roku w mistrzostwach Polski.

Jest jeszcze klasa sigma, czyli łodzie, na których może pływać do sześciu osób. Tu póki co reprezentantów nie mamy.

Chcesz zostać żeglarzem? Międzychodzkie Towarzystwo Turystyki i Sportów Wodnych zaprasza

- Chciałabym podkreślić, że MTTiSW są znakomici rodzice, którzy naprawdę są gotowi na wszystko. Dowożą dzieci na zajęcia, pomagają przy szykowaniu i transportowaniu sprzętu. To naprawdę jest bardzo pomocne – zaznacza Natalia Różycka.

I dodaje, że międzychodzka sekcja żeglarska jest dla każdego.

- Zapraszamy tych, którzy chcieliby dołączyć do naszego grona. Najlepszy moment na dołączenie to początek sezonu przygotowawczego, czyli początek kwietnia. Dzieci nic za zajęcia nie płacą, wystarczą chęci. Trenujemy głównie w soboty w godzinach 10 – 13. Jeśli pogoda sprzyja, to czasem dłużej – podkreśla Natalia Różycka.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto