Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu (3.05.2023).
Wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Młodzi żeglarze szykują się do sezonu (3.05.2023). Michalina Haryjan
Po zimowej przerwie wróciły żagle na wody Jeziora Miejskiego w Międzychodzie. Wszystko dlatego, że młodzi żeglarze z sekcji żeglarskiej Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych szykują się do sezonu 2023.

Kraina Stu Jezior – trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do tego, by uprawiać żeglarstwo. Wiedzą o tym doskonale młodzi żeglarze z sekcji żeglarskiej Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych, którzy pod okiem instruktora żeglarstwa Natalii Różyckiej szykują się do sezonu 2023 i startów w Małej Optymistycznej Lidze Lubuskiej, czyli regatach organizowanych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ćwiczą na wodach Jeziora Miejskiego w Międzychodzie, co w soboty – kiedy trenują – zachwyca mieszkańców miasta. Żagle na tle miasta prezentują się bowiem po prostu pięknie. W szczególny sposób uczcili środę 3. dzień maja i Narodowe Święto Trzeciego Maja, kiedy na maszty żaglówek wciągnęli także flagi narodowe.

Międzychodzka sekcja żeglarka MTTiSW - czas na sezon 2023

Sekcja żeglarska Międzychodzkiego Towarzystwa Turystyki i Sportów Wodnych liczy 12 dzieci i młodzieży w wieku 8 – 17 lat. Młodzi żeglarze: Bartek Haryjan, Kamila Janka, Amelia Matusik, Wojtek Haryjan, Adam Matusik, Filip Szafrański, Igor Semkło, Gabrysia Śródecka, Kacper Haryjan, Kajtek Wojewoda i Kalina Jędrysiak szkolą się pod okiem instruktora żeglarstwa Natalii Różyckiej, która pochodzi z Sulechowa, ale z międzychodzkimi wodniakami związana jest od 2021 roku.

- Powiat międzychodzki, Kraina Stu Jezior to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. My najczęściej ćwiczymy na wodach Jeziora Miejskiego, choć tak naprawdę jest to trudne jezioro dla żeglarzy z uwagi na słabe wiatry – mówi Natalia Różycka.

Dlatego też międzychodzkich żeglarzy można także zobaczyć na wodach Jeziora Lubikowskiego, Jeziora Głębokiego pod Międzyrzeczem, Jeziora Lubiąż w Lubniewicach, czy Jeziora Barlineckiego.

W międzychodzkiej sekcji żeglarskiej można szkolić się pływając na optymistach. W tej klasie pływają dzieci do 14 roku życia. To Gabrysia Śródecka, Kacper Haryjan, Kajtek Wojewoda i Kalina Jędrysiak. Oni w tym roku będą startowali w Małej Optymistycznej Lidze Lubuskiej MOLL 2023. Zawody rozpoczną się pod koniec lipca i będą trwały do początku września. To łącznie sześć startów, w których biorą udział młodzi żeglarze z całej Polski. Pierwsze regaty odbędą się 29 lipca na Jeziorze Głębokim, kolejne 30 lipca na Jeziorze Niesłysz, 5 sierpnia na Jeziorze Lubikowskim, 12 sierpnia na Jeziorze Lubiąż, 26 sierpnia na Jeziorze Barlineckim i 9 września ponownie na Jeziorze Głębokim.

Kolejna klasa to klasa 420, czyli łodzie do 4,2 m długości. To typowa klasa regatowa, zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. W międzychodzkiej ekipie w tej klasie pływają dwie załogi: Wojtek Haryjan i Adam Matusik oraz Filip Szafrański i Igor Semkło. Oni także będą brali udział w MOLL 2023.

W klasie omega mamy jedną załogę: Bartek Haryjan, Kamila Janka i Amelia Matusik. Oni wystartują w tym roku w mistrzostwach Polski.

Jest jeszcze klasa sigma, czyli łodzie, na których może pływać do sześciu osób. Tu póki co reprezentantów nie mamy.

Chcesz zostać żeglarzem? Międzychodzkie Towarzystwo Turystyki i Sportów Wodnych zaprasza

- Chciałabym podkreślić, że MTTiSW są znakomici rodzice, którzy naprawdę są gotowi na wszystko. Dowożą dzieci na zajęcia, pomagają przy szykowaniu i transportowaniu sprzętu. To naprawdę jest bardzo pomocne – zaznacza Natalia Różycka.

I dodaje, że międzychodzka sekcja żeglarska jest dla każdego.

- Zapraszamy tych, którzy chcieliby dołączyć do naszego grona. Najlepszy moment na dołączenie to początek sezonu przygotowawczego, czyli początek kwietnia. Dzieci nic za zajęcia nie płacą, wystarczą chęci. Trenujemy głównie w soboty w godzinach 10 – 13. Jeśli pogoda sprzyja, to czasem dłużej – podkreśla Natalia Różycka.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała istnieć. Pod koniec XIX wieku mieszkało w niej około 700 osób.

Radusz – ogromna wieś w Puszczy Noteckiej, która przestała i...

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie