Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypalanie traw może spowodować spory pożar, jest bardzo groźne dla środowiska

Jakub Czekała
Jakub Czekała
OSP Chrzypsko Wielkie
Od kilku tygodni na naszym terenie panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, mimo że przecież do lata jeszcze daleko. Łagodna zima, a do tego brak – już od kilkunastu dni – opadów atmosferycznych spowodowały, że roślinność na łąkach i polach, a także w lasach jest wysuszona.

W obecnych warunkach wystarczy iskra, by doszło do poważnego zagrożenia w postaci pożaru. Zresztą w ubiegłym tygodniu opisywaliśmy pożar lasu i nieużytków w Puszczy Noteckiej, gdzie do działań zaangażowano strażaków z terenu powiatu międzychodzkiego oraz szamotulskiego.

Zresztą nie był to jedyny przypadek bo strażacy – zarówno zawodowi, jak i ochotnicy byli już wysyłani do pożaru traw i nieużytków. Choćby 17 marca z pożarem łąki walczyli strażacy z Chrzypska Wielkiego.

Niestety zagrożenie jest spore, ale powodują je też sami mieszkańcy. Niestety początek wiosny, to początek pozimowych porządkach na ogródkach, działkach, czy innych miejscach. W naszym kraju zwyczajowo wypala się wszelkie odpady roślinne – po skończonej pracy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że po pierwsze jest to obecnie zabronione.

O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Przed wypalaniem traw i nieużytków rok rocznie przestrzegają strażacy, przeprowadzając m.in. Akcję prewencyjną „Stop pożarom traw”.

- Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób – apelują i jednocześnie ostrzegają.

Pożar w Puszczy Noteckiej w okolicach osady Jeleniec (21.03.2022).

Sieraków. Pożar w Puszczy Noteckiej w okolicach osady Jeleniec

Sukcesy sierakowianek podczas konkursu makijażu o temacie Fantastic World w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu (25.03.2022).

Sieraków. Sukcesy sierakowianek podczas konkursu makijażu o ...

Część kultowego dawnego ośrodka TKKF nad Jeziorem Jaroszewskim w Sierakowie jest na sprzedaż (19.03.2022).

Sieraków. Część kultowego dawnego ośrodka TKKF nad Jeziorem ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto