Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysiedlenia Międzychód - przyszli wysiedlać... i wysiedlali

Krzysztof Sobkowski
Wysiedlenia Międzychód - 78. rocznica (12.12.2017)
Wysiedlenia Międzychód - 78. rocznica (12.12.2017) Aleksandra Puk-Piątek
Wysiedlenia Międzychód - przyszli wysiedlać... i wysiedlali. Dziś mija 78. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego. W okresie II wojny światowej z naszego powiatu Niemcy wyrzucili ponad 4,5 tys. ludzi.

Wysiedlenia Międzychód. Wczesnym rankiem 13 listopada 1939 roku do wielu międzychodzkich mieszkań i domostw załomotali przedstawiciele władz niemieckich: żołnierz, policjant i cywil. Przyszli z nakazem opuszczenia miejsca zamieszkania w ciągu zaledwie 30 minut. Wolno było zabrać ze sobą jedynie pościel, ubrania i drobiazgi. Tyle, ile można unieść w ręku. Po opuszczeniu mieszkania drzwi zostały opieczętowane, a nieszczęśnikom nakazano udać się do gmachu miejscowego gimnazjum (dziś Liceum Ogólnokształcące w Międzychodzie). Tam zorganizowano prowizoryczny obóz przejściowy, pilnowany przez uzbrojonych wartowników. W klasach, na rozesłanej słomie rozlokowano po pięć - sześć rodzin. W tych warunkach wysiedleńcy przebywali do 12 grudnia 1939 roku. Był to pierwszy etap wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego. Kolejny, największy, miał miejsce właśnie 12 grudnia 1939 roku, a więc dokładnie 78 lat temu. Tego dnia z Międzychodu Niemcy wysiedlili 1233 osoby. Wszyscy trafili do Niepokalanowa, gdzie spędzili święta Bożego Narodzenia. Stamtąd rozwożono ich po okolicznych miejscowościach, gdzie przebywali do końca wojny. Potem wracali, choć już niestety nie wszyscy... W okresie II wojny światowej z domów w naszym powiecie wyrzucono około 4,5 tys. ludzi. Trzeba o tym pamiętać, bo to jedna z najbardziej tragicznych dat w historii naszego powiatu...

Właśnie dlatego dzisiaj (12 grudnia) w Międzychodzie, przy tablicy pamięci wysiedlonych mieszkańców powiatu międzychodzkiego odbył się krótki capstrzyk. Burmistrz Międzychodu Krzysztof Wolny wygłosił okolicznościowe przemówienie, była też chwila na pokłon sztandarów i złożenie wiązanek kwiatów. Przy tablicy nie zabrakło młodzieży, ale też i tych, którzy sami przeżyli dramat wysiedleń, jak Łucjan Sobkowski.

Prognoza pogody na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto