Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXVI Rajd Niepodległości z metą w Bytyniu. Turyści świętowali wraz z Niepodległą!

Magda Prętka
Magda Prętka
Ponad 350 osób wzięło udział w dwudziestej szóstej edycji Rajdu Niepodległości, organizowanego przez PTTK Oddział w Szamotułach przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński

XXVI Rajd Niepodległości z metą w Bytyniu

Miłośnicy i miłośniczki turystyki regionalnej po raz kolejny wyruszyli na trasę. Rajd Niepodległości to jedna ze sztandarowych imprez organizowanych przez szamotulski oddział PTTK, niezmiennie ciesząca się sporym zainteresowaniem. Jego tegoroczna, dwudziesta szósta edycja odbyła się w sobotę 19 listopada. Na mecie przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu spotkało się ponad 350 osób (piechurzy i rowerzyści) reprezentujących w sumie 11 szkół z terenu powiatu szamotulskiego i sąsiedniego powiatu międzychodzkiego. Wśród nich znaleźli się uczennice oraz uczniowie:

  • Szkoły Podstawowej w Pamiątkowie,
  • Szkoły Podstawowej w Baborowie,
  • Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach (grupa rowerowa),
  • Szkoły Podstawowej w Ostrorogu,
  • Szkoły Podstawowej w Nojewie,
  • Szkoły Podstawowej w Bytyniu,
  • Szkoły Podstawowej w Chełmnie,
  • Szkoły Podstawowej w Brodziszewie,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie,
  • Szkoły Podstawowej w Pniewach (najliczniejsza grupa - ponad 70 osób),
  • a także członkowie i członkinie Klubu Turystyki Rodzinnej "Orły" z Nojewa.

- Wybór Bytynia jest nieprzypadkowy. To tutaj w roku 1787 urodził się późniejszy pułkownik Andrzej Marcin Niegolewski - uczestnik słynnej szarży szwoleżerów pod Samosierrą i powstaniec listopadowy. To tutaj 27 listopada 1806 roku odbyło się pierwsze powitanie jadącego do Poznania cesarza Napoleona. Na czele kompanii piechoty witał go porucznik (późniejszy generał) Dezydery Chłapowski. W lesie bytyńskim znajduje się natomiast miejsce stracenia przez Wermacht i SS w dniu 4 listopada 1939 roku 72 Polaków - tłumaczy Paweł Mordal - prezes szamotulskiego oddziału PTTK.

Trasy Rajdu Niepodległości. Konkursy na mecie

Grupy uczestniczące w rajdzie mogły wybrać jedną z pięciu tras pieszych liczących od 6 do 13 km. Do Bytynia wiodły one z Dusznik, Młynkowa, Grzebieniska i Komorowa. Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwy był także wybór dowolnej trasy pieszej, rowerowej, bądź motorowej.

Turyści i turystki rozpoczęli wędrówki po regionie po godzinie 10.00. Finał przy bytyńskiej szkole nastąpił zaś wczesnym popołudniem. Pierwsze grupy na mecie zameldowały się jednak już przed godziną 12.00. Na dzieci, młodzież, ich opiekunów i opiekunki czekał nie tylko pyszny żurek. Organizatorzy, tradycyjnie przygotowali też szereg atrakcji. Na przekór chłodowi i białemu puchowi, który zaczął sypać z nieba, atmosfera była wspaniała!

Gm. Obrzycko. Rajd po Regionie Szamotulskim z metą w Słopanowie

Dariusz Nowaczyński i Sławomir Wachowiak z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szamotułach zachęcali do sprawdzenia swojej celności w strzałach do tarczy. Odbył się konkurs wiedzy o walorach turystyczno - kulturowych Regionu Szamotulskiego, rocznicy odzyskania niepodległości i powstaniu wielkopolskim, a talentami wokalnymi piechurzy popisywali się podczas konkursu piosenki żołnierskiej i patriotycznej. Zainteresowane osoby mogły również sprawdzić się w konkursie pod hasłem "wykrywacz metalu".

Reprezentacje grup i ci najlepsi z najlepszych w poszczególnych konkursach odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Czekały na nich również nagrody. Z gratulacjami i podziękowaniami pospieszyli także: starosta Beata Hanyżak, Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka oraz Mirosław Klak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Bytyniu.

Wielkopolska bogata w historię, naprawdę piękna!

Nieco później goście spotkali się również z przedstawicielami wielkopolskich oddziałów PTTK, którzy w drodze na doroczne spotkanie w Sierakowie, zatrzymali się w gminie Kaźmierz. Wojewoda Zieliński dzielił się z nimi wspomnieniami z młodości związanymi m.in. z udziałem w obozach wędrownych po Wielkopolsce.

- To kształtowało mój światopogląd, ale i znajomość oraz miłość do małej ojczyzny, jaką są Szamotuły w mniejszym wymiarze, a w szerszym Wielkopolska. Dzięki tym obozom, ale i rajdom poznawałem Wielkopolskę taką, jaką ona jest. A jest bogata w historię, naprawdę piękna - mówił Michał Zieliński.

Organizację XXVI Rajdu Niepodległości wsparł Zarząd Główny PTTK, Powiat Szamotulski oraz Gmina Kaźmierz.

Gm. Obrzycko. Szamotulski oddział PTTK rozpoczął sezon impre...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto