Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za 4 miesiące Samorządowy Zakład Budżetowy stanie się Gminną Spółką Komunalną Sp. z o.o.

Radosław Borowicki
Czy za przekształceniem komunalki w spółkę z o.o. pójdą podwyżki?

Chrzypscy radni wyrazili zgodę na formalną likwidację Samorządowego Zakładu Budżetowego i na przekształcenie go w jednoosobową spółkę prawa handlowego o nazwie „Gminna Spółka Komunalna Sp. z o.o.”. Ma to nastąpić 1 lipca 2012 roku. Do tego czasu trzeba zakończyć wszystkie formalności.
– Rozumiem, że powołanie spółki jest pozytywne dla Urzędu Gminy i zakładu komunalnego w nowej formie, ale czy dla samych mieszkańców odbije się korzystnie, czy negatywnie? W mojej opinii nie będzie to korzystne. Woda i ścieki pójdą w górę, czy tak będzie? – dopytywał się radny Tomasz Jurgowiak.
– Nie chcę, żeby woda kosztowała w Chrzypsku po 5 zł, jak w Poznaniu, ale pewnie już jest czas na liczenie amortyzacji, żeby spółka miała odpowiedzialność za powierzony majątek, czuła się w obowiązku, że ten majątek trzeba odtwarzać – powiedział m.in. wójt Edmund Ziółek.
Radny Jurgowiak drążył dalej: – Przekształcenie zakładu w spółkę sprawia, że rada traci kontrolę nad komunalką, decyzje pozostają w gestii wójta. Czy może dojść do sytuacji, że stawki za wodę będą w całej gminie tak duże jak w Gnuszynie? (gdzie woda jest dostarczana z wodociągu w Nojewie, czyli z terenu gminy Pniewy, która ma znacznie droższą wodę – przyp. red).
– Nie chciałbym, żeby takie stawki były, te nowe wynikną m.in. z wartości przejętego majątku. (...) Są i plusy nowego rozwiązania. Zarząd spółki będzie ręczył materialne za wyniki przedsiębiorstwa. Dzisiaj nie ma miejsca na pracę ludzi z łopatą, musi być sprzęt, któremu teraz w gminie nie możemy znaleźć wystarczająco wiele pracy. Myślę, że jeżeli spółka będzie pozyskiwać dotacje unijne, a gmina pomoże przy większych inwestycjach, to z cenami nie będzie źle – stwierdził wójt Ziółek. – Jeżeli gmina zechce partycypować w inwestycjach spółki lub udzieli dotacji przedmiotowej do mieszkańca, to jest taka możliwość. Wtedy koszty, którymi obarczymy mieszkańców będą niższe, sytuacja podobna do tej, którą mamy w Międzychodzie – powiedział kierownik Samorządowego Zakładu Budżerowego Andrzej Michalak. – Czyli istnieje tylko możliwość dopłaty do spółki, czy też dla wszystkich odbiorców na terenie gminy? – zapytał Tomasz Jurgowiak, mając na myśli możliwość dopłat dla mieszkańców Gnuszyna. – Gmina nie może doplacać do budżetu spółki w gminie Pniewy – odpowiedział kierownik Michalak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto