Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas grzybobrania i nie zaśmiecajmy lasu

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Choć pierwsze dni września tego nie zapowiadały, to teraz w naszych lasach pojawia się coraz więcej grzybów. Te smaczne dary natury przyciągają do kompleksów leśnych całe rodziny, które poprzez poszukiwanie i zbieranie grzybów miło spędzają czas, relaksują się, ale i odrywają się od codziennego zgiełku.

Warto jednak zadbać o to, by każde wyjście do lasu było bezpieczne. Rok rocznie na początku jesieni, apele związane z grzybobraniami wystosowują między inni policjanci. Ci [przypominają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie Justyna Rybczyńska podkreśla, by starać się do lasu nie wybierać w pojedynkę:

- Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu. Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym – podpowiada.

Policjantka zwraca również uwagę na fakt, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.

Ważnym aspektem jest nie tylko kwestia ewentualnego zgubienia się w lesie, ale również dbania o nasze mienie podczas gdy my spędzamy czas w lesie. Warto więc dokładnie zabezpieczyć pozostawiony podczas wizyty w lesie pojazd – zamknąć drzwi, okna, a samo auto pozostawić w widocznym miejscu. Nie należy również zostawiać w pojeździe, tym bardziej na widoku wartościowych przedmiotów, które mogą skusić potencjalnego złodzieja, w tym dokumentów, czy portfela.

Niestety co roku leśnicy znajdują w kompleksach leśnych setki ton śmieci i odpadów. Zdarza się, że te pozostawiane są również przez samych grzybiarzy. Pamiętajmy zatem, żeby nie śmiecić w lesie, wszystko co ze sobą przynieśliśmy na grzybobranie – zabierzmy z powrotem. Korzystajmy z pojemników na śmieci ustawionych przy parkingach leśnych. Ponadto – w miarę możliwości – możemy również – natrafiając na pojedyncze śmieci w lasach, zabrać je ze sobą do pojemników na odpady.

Warto także pamiętać o samych zasadach bezpiecznego grzybobrania. Powinniśmy zbierać wyłącznie grzyby, które znamy, co do których mamy pewność, że są dla nas bezpieczne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować grzybów na miejscu w lesie – na przykład, by sprawdzić, czy są gorzkie, czy też mają szczypiący smak. Nawet niewielka ilość trucizny może poważnie narazić nasze zdrowie i życie. Ponadto jeśli jesteśmy alergikami, to już niewielka ilość grzyba może doprowadzić do poważnej reakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto